Šéf ĽSNS Marian Kotleba bol hosťom v internetovej televízii Slovan, kde hovoril aj na tému rakety, ktorá dopadla na Poľsko. Nakoniec sa zistilo, že má ísť o raketu z Ukrajiny, ktorá chcela odraziť ruský útok.
Podľa Kotlebu sa premiér Heger a minister Naď tešili, že by mohli aktivovať článok 5 Aliancie NATO a začať vojnu s Ruskom.
„Podľa mňa to Heger, Naď a všetci títo fanatici vnímajú ako zradu, od amerického spojenca, chápete, že oni tu už psychologicky plánujú populáciu na to, že možno Poľsko bude potrebovať nejakú pomoc v konflikte s Ruskom, a nakoniec Američania prídu a povedia, to boli ukrajinské rakety. Ako sa oni musia cítiť teraz? Takí oddaní spojenci, podvedení, oklamaní,… neviem, či Heger nezačne rozprávať o vystúpení s NATO“ hovoril ironicky so smiechom Kotleba.
Vyzerá to, že všetko môže byt nakoniec inak a včerajšie informácie o tom, že do Poľska mala padnúť rakety vystrelená z Ruska, môže byť nakoniec rakety, ktorá mierila z Ukrajiny a chcela zostreliť ruské rakety, ktoré pálili na ukrajinské mestá.
Podľa predbežných zistení vypálili raketu, ktorá zasiahla Poľsko, zrejme ukrajinské sily – mierili na ruskú strelu, píše AP s odkazom na tri činitele USA.
Špekuluje sa o pôvodnom cieli ruskej rakety, proti ktorej mohla byť podľa zdrojov z USA vypálená ukrajinská strela, ktorá dopadla do Poľska. Server Nexta odkazuje na nepotvrdené informácie, že by mohla byť pôvodným cieľom elektráreň v Dobrotviru, ktorá sa tiež nachádza neďaleko poľských hraníc na Ukrajine. Ruské raketové útoky v utorok smerovali na rad ukrajinských elektrární. Ide ale zatiaľ iba o špekulácie a informácie nemožno overiť.
Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana by sa nemalo trvať na tom, že bola raketa odpálená z Ruska, pretože by potom mohlo ísť o provokáciu. „Stretol som sa s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Panuje všeobecné presvedčenie, že strela nebola ruskej výroby a toto tvrdenie naznačuje ďalšie skutočnosti, takže by sme nemali trvať na tom, že bola raketa odpálená z Ruska,“ vyhlásil Erdogan na summite G20 v Bali. „Bola by to provokácia,“ dodal s tým, že mier sa môže dosiahnuť iba pomocou dialógu.
Francúzsko vyzvalo na opatrnosť, typ rakety nemusí nutne potvrdzovať, ktorá krajina ju vypálila. „Je logické, aby sme k tejto otázke pristupovali s maximálnou opatrnosťou,“ uviedli francúzski predstavitelia podľa agentúry France-Presse. „Mnoho krajín má rovnaký typ zbraní, takže identifikácia rakety nutne nemusí viesť k odhaleniu, kto za tým stojí.“