Závažná Poruba, známa liptovská obec neďaleko Liptovského Mikuláša, sa v pondelok zaradila medzi ďalšie slovenské lokality, kde bol zaznamenaný výskyt medveďa hnedého v tesnej blízkosti ľudských obydlí.
Na oficiálnej facebookovej stránke obce bolo zverejnené upozornenie, ktoré má upozorniť miestnych na prítomnosť šelmy v okolí:
„Z dôvodu zvýšeného výskytu medveďa hnedého v obci a jej tesnej blízkosti, žiadame občanov o zvýšenie ostražitosti pri prechádzkach prírodou!“
Obyvatelia boli zároveň vyzvaní, aby v prípade pozorovania medveďa bezodkladne kontaktovali pracovníčky obecného úradu na telefónnom čísle 0911 644 695, alebo priamo starostu obce na čísle 0905 384 563.
Táto udalosť nie je v regióne novinkou. Podľa miestnych obyvateľov bol medveď v blízkosti Závažnej Poruby zaznamenaný už začiatkom mája. Vtedy sa mala v okolí pohybovať medvedica s tromi mláďatami, pričom ich spozorovali neďaleko domov na okraji obce.
Príspevok obce vyvolal vlnu reakcií zo strany verejnosti. Niektorí občania vyjadrili znepokojenie nad tým, že iba varovanie nestačí a požadujú konkrétne kroky.
Jedna z komentujúcich, Lívia, situáciu zhodnotila priamo:
„Ako zvýšim ostražitosť voči medveďovi v obci? Prosím Vás, robte s tým niečo!“
Medvede čoraz bližšie k ľuďom
Prípady výskytu medveďa hnedého v intraviláne obcí sa na Slovensku množia, pričom Liptov a Kysuce patria medzi najviac zasiahnuté regióny. Príčinou je kombinácia faktorov, ako je nedostatok potravy v prírode, strata prirodzeného prostredia či zmeny v správaní medveďov v dôsledku ľudskej činnosti.
V posledných mesiacoch boli zaznamenané podobné prípady aj v iných obciach regiónu, kde sa šelmy pohybovali v blízkosti domov, čo zvyšuje napätie medzi obyvateľmi.
Čo robiť pri stretnutí s medveďom?
Hoci stretnutie s medveďom môže byť nebezpečné, odborníci odporúčajú zachovať pokoj, nepanikáriť a pomaly sa vzdialiť bez otočenia chrbtom k zvieraťu. Dôležité je tiež nenechávať odpadky či zvyšky jedla na voľne prístupných miestach, ktoré by mohli prilákať medvede do obývaných zón.
Miestne samosprávy často reagujú varovaniami a žiadosťami o zvýšenú opatrnosť, no mnohí občania očakávajú aj konkrétne riešenia zo strany štátu či príslušných orgánov ochrany prírody.