Ak začne vojna, takéto zásoby by ste doma mali mať. Sú to litre vody!

vojna jedlo kryt
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V súčasnom svete, keď vojenské konflikty a prírodné katastrofy zasahujú blízke regióny, narastá dôležitosť prípravy na možné krízové situácie.

Kľúčovým faktorom, ktorý zabezpečí väčší pocit bezpečia a komfortu v núdzi, sú zásoby potravín a vody. Ak sa náhle ocitneme bez elektriny, vody či prístupu k obchodom, je dobré vedieť, čo všetko by sme mali mať doma na prežitie.

Krok číslo jeden: dostatok vody

V prípade núdze je voda najdôležitejším zdrojom, na ktorý treba myslieť. Pre štvorčlennú rodinu by sme mali mať zásobu vody na dva týždne, čo znamená 112 litrov. Počíta sa s tým, že každý človek vypije približne 2 litre vody denne. Voda je nevyhnutná nielen na pitie, ale aj na varenie a základnú hygienu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Mamičke v bratislavskej nemocnici chceli ukradnúť dieťa. Už to rieši polícia

Zásoby jedla na dlhší čas

Ďalším nevyhnutným krokom je zabezpečenie potravín, ktoré sú vhodné na dlhodobé skladovanie a nepotrebujú okamžitú spotrebu. Najprv spotrebujeme potraviny z chladničky a mrazničky, pretože tie sa môžu po výpadku elektriny pokaziť. Ak máme chladničku naplnenú, môže si udržať chlad aj niekoľko desiatok hodín, čo dáva priestor na postupné spotrebovanie jej obsahu.

Okrem chladených potravín je dôležité mať zásobu suchých produktov, ktoré vydržia dlhšie – napríklad ryžu, cestoviny, múku a konzervy. Konzervované potraviny, ako sú mäso, zelenina, ovocie či ryby, nám umožnia pripraviť plnohodnotné jedlo aj bez elektriny. Okrem toho sa odporúča mať po ruke produkty ako chrumkavý chlieb, sušienky, müsli tyčinky, orechy či čokoláda, ktoré sú rýchlym zdrojom energie a môžu pomôcť pri fyzickej aj psychickej únave.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slováci toto ovocie vôbec nepoznajú. Je to však vitamínová bomba

Praktické tipy na varenie a platby v krízovej situácii

Ak ide o varenie, plynový či drevený sporák sú výhodou v prípade výpadku elektriny. Tí, ktorí používajú indukčné alebo elektrické sporáky, by mali zvážiť nákup turistického variča a zásobu plynových fliaš. Dôležitá je aj hotovosť, pretože v prípade nefunkčných platobných terminálov nebudeme môcť platiť kartou.

Čo všetko by mala obsahovať núdzová zásoba?

Pripraviť si môžeme aj sušené alebo lyofilizované potraviny, ako sú práškové polievky, kaše či dezerty, ktoré nepotrebujú veľa vody na prípravu. Na doplnenie vitamínov a minerálov sú vhodné aj rôzne džemy, ovocné kompóty a domáce nakladané výrobky, ktoré nám pomôžu udržať si silu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
2 minúty si držte prsty na tomto mieste na tele a zaspíte

V skratke: Príprava na krízovú situáciu si vyžaduje zabezpečenie vody, dlhodobo skladovateľných potravín a praktického vybavenia na varenie bez elektriny. Dôležitá je tiež hotovosť pre prípad, že kartové terminály nebudú fungovať. Táto základná výbava nám môže v prípade núdze poskytnúť potrebný komfort a bezpečie.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *