Paradajka je špeciálna kultúra, ktorej masová produkcia veľmi neprospieva. Hoci sa tým dosiahne lepší vzhľad, trvanlivosť alebo odolnosť plodov, úmerne k týmto ziskom paradajka stráca na chuti a vôni. A práve tie sú zdrojom pôžitku z konzumácie. Preto sa oplatí vypestovať si ich sám, pretože budú takmer vždy chutnejšie a aromatickejšie.
Úsilie, ktoré vynaložíte na pestovanie vlastných paradajok, sa vám určite vyplatí. Vlastné pestovanie bude totiž zdravšie, bez chemikálií a lacnejšie.
Aké opatrenia je potrebné prijať, aby ste mali dobrú úrodu paradajok?
Pri pestovaní paradajok je mimoriadne dôležité dodržiavať určité pravidlá týkajúce sa, zavlažovania, osvetlenia, teploty, kŕmenia, pletia, navliekania alebo zaštipovania. Pri správnom postupe sa maximalizuje konečný výsledok úrody a dosiahne sa čo najväčšie množstvo a kvalita plodov. Je však tiež veľmi dôležité, aby mali sadenice paradajok správne susedstvo.
Správne susedstvo je pre paradajky veľmi dôležité. Niektoré rastliny vysadené v ich blízkosti vyživujú pôdu alebo pomáhajú odrádzať škodcov. Iné, naopak, priťahujú tie isté choroby a škodcov alebo súťažia s paradajkami o živiny.
Akú zeleninu vysadiť vedľa paradajok, aby bola úroda bohatá?
Cibuľa, cesnak a strukoviny zlepšujú kvalitu pôdy a obohacujú ju o dusík.
Ako tzv. zelené hnojivo sú vynikajúce facélia, horčica a fazuľa.
Šalát, červená repa, špargľa, cesnak, šťaveľ, mrkva a zeler majú pozitívny vplyv na vývoj paradajok.
Žihľava chráni paradajky pred škodcami. Zlepšuje tiež štruktúru pôdy.
Dobrými susedmi paradajok sú cukety, tekvice, melóny a vodné melóny.
Kvety nechtíka lekárskeho sú výbornou ochranou proti škodcom.
Čo nesadiť vedľa paradajok?
Niektoré rastliny nie sú „priateľské“ k paradajkám. Kapusta a reďkovky spomaľujú vývoj a dozrievanie plodov. Blízkosť uhoriek alebo papriky môže mať podobný účinok.
Výsadba zemiakov vedľa paradajok sa tiež neodporúča, pretože sadenice sú náchylné na škvrnitosť zemiakov.