Najvyššie postavený príslušník americkej námornej pechoty pre Newsweek uviedol, že jeho silám chýba kľúčová schopnosť, ktorá by sa mohla ukázať ako rozhodujúca pri odvrátení konfliktu s Čínou alebo pri jeho úspešnom vedení, ak by takáto vojna v Tichomorí vypukla.
„Čínska ľudová republika je jediným konkurentom, ktorý je schopný spojiť svoju ekonomickú, diplomatickú a technologickú silu, aby spochybnil stabilný a otvorený medzinárodný systém, ktorému sa tešíme,“ povedal pre Newsweek generál David Berger, veliteľ americkej námornej pechoty.
„Konečným cieľom je predchádzať konfliktom a zvládať krízy v regióne,“ dodal, „a obojživelné kapacity sú pre tento cieľ rozhodujúce.“
Obojživelná spôsobilosť sa vzťahuje na lode, ktorých úlohou je prepravovať pozemné podporné sily, ako sú expedičné jednotky námornej pechoty (MEU) a ich vozidlá cez more na pevninu. Táto úloha je v kontexte Tichomoria kľúčová, ale Berger a ďalší vysokopostavení príslušníci námornej pechoty tvrdia, že stav ich pripravenosti klesol na najnižšiu úroveň za posledné roky, na 35 percent toho, čo bolo potrebné na to, aby sa mohli kedykoľvek postaviť tri obojživelné skupiny pripravenosti (Amphibious Readiness Groups – ARG).
Generál Berger povedal, že táto situácia by mohla poslúžiť ako príležitosť pre Peking, ktorý sa snaží zdôrazniť svoje vlastné rastúce kapacity.
„Ak sú obojživelné lode k dispozícii, umožňujú USA „prekonať“ vplyv ČĽR poskytovaním rýchlej reakcie na krízy – čo zahŕňa humanitárnu pomoc a pomoc pri katastrofách – našim regionálnym spojencom a partnerom,“ povedal generál Berger. „Ak obojživelné lode nie sú k dispozícii, nemôžeme v mene USA rýchlo poskytovať služby samostatnej reakcie na krízy a túto medzeru vyplnia naši konkurenti.“
Dodal, že hodnotený nedostatok je obzvlášť závažný a mohol by ovplyvniť výkonnosť ostatných zložiek americkej armády, keďže „v prípade konfliktu obojživelné lode umožňujú námornej pechote operovať v rámci širšej námornej kampane“.
V súčasnosti sa tieto plány uvádzajú do praxe v rámci trojfázovej rotácie, ktorá zahŕňa najprv predsunutie a výcvik, potom nasadenie a napokon návrat a údržbu. Táto krehká rovnováha zabezpečuje, že námorná pechota má dostatok bojovo pripraveného personálu a vybavenia, aby mohla reagovať v prípade krízy.
„Akýkoľvek nedostatok dostupnosti ovplyvňuje túto rotáciu,“ povedal generál Berger, „čo by mohlo znamenať, že nie sú k dispozícii lode na udržanie aktuálnosti a odbornosti, keď nie sú nasadené.“
„Taktiež, ak by bolo potrebné doplniť následné sily na posilnenie nasadenej ARG/MEU,“ dodal, „je možné, že by neboli lode na doplnenie alebo potrebný výcvik pre námornú pechotu a námorníkov, ktorí by zabezpečili spôsobilosť pre veliteľa bojovej operácie.“
To by sa mohlo ukázať ako podstatná prekážka, ak by sa tieto dve najmocnejšie krajiny sveta dostali do konfliktu uprostred rastúceho napätia v Tichomorí, kde Čína zhromažďuje rýchlo rastúcu vojenskú prítomnosť. Čínske námorné kapacity, ktoré sú už schopné mobilizovať najväčšiu armádu na svete, sa začali rýchlo približovať kapacitám USA a v niektorých kľúčových kategóriách ich dokonca predstihli.
Medzi tieto kategórie patrí lodiarsky priemysel, ktorý nemá konkurenciu v žiadnej inej mocnosti na svete a zahŕňa aj rozširujúcu sa obojživelnú flotilu. Ľudová oslobodzovacia armáda pravidelne predvádza takéto plavidlá na cvičeniach, ktoré demonštrujú schopnosť čínskych ozbrojených síl vysielať silu na blízke ostrovy vrátane politicky sporného Taiwanu.
Len za posledný mesiac uskutočnili takéto obojživelné cvičenia jednotky Veliteľstva východného divadla Ľudovej oslobodzovacej armády a Veliteľstva južného divadla za účasti pozemných síl, námorníctva, letectva a námornej pechoty. Raketové sily PLA tiež často trénujú, ako zničiť nepriateľské prostriedky na mori, pričom Pentagón vo svojej výročnej správe z novembra minulého roka konštatoval, že Čína v priebehu roka 2021 uskutočnila viac raketových štartov ako všetky ostatné krajiny dohromady mimo skutočných vojnových zón.
Pokiaľ však ide o americkú námornú pechotu, tá sa na tieto taktiky, ktoré sa v takomto rozsahu nevyužívali od druhej svetovej vojny, zamerala relatívne nedávno.
„Po dvoch desaťročiach vojen zameraných na súš a protipovstaleckých operácií spolu s postupným znižovaním dostupnosti obojživelných platforiem sa naša námorná pechota menej stretáva s obojživelnými operáciami,“ povedal generál Berger. „Hoci je námorná pechota v súčasnosti viac ako schopná bojovať a víťaziť, veľa by sa dalo získať z intenzívnejšieho výcviku a vzdelávania pre obojživelné operácie a z obnoveného zamerania na námornú integráciu v rámci ministerstva námorníctva.“