Sobota priniesla na Slovensko prudké zmeny počasia – zúriace búrky so stovkami bleskov, vetrom, krúpami a neobyčajne pôsobivým atmosférickým javom. Nad obcou Špačince sa po prechode búrkovej vlny objavila zriedkavá oblačnosť nazývaná mammatus.
Výrazné búrky po období sucha
Slovensko dnes zasiahli výdatné zrážky, ktoré prišli po dlhšom suchom období. Hoci dážď príroda potrebovala, sprevádzali ho aj prudké búrky. Tie so sebou priniesli krúpy veľkosti hrachu, silné nárazy vetra a stovky bleskov. Zasiahnuté boli predovšetkým západné, severné a stredné časti krajiny.
V Žiline (časť Solinky) meteorológovia zaznamenali okolo 15:16 h intenzívnu búrku s krúpami a vetrom s rýchlosťou takmer 54 km/h. Hlásenia o krupobití prichádzali aj z Trnavy a širšieho okolia Nitry. Hoci zrážky pomohli preschnutej krajine, vietor a krúpy mohli miestami spôsobiť škody – najmä na doprave, úrode či záhradách, píše iMeteo
Mammatus oblaky: Pôsobivé, no neškodné
Jedným z najzaujímavejších sprievodných javov dnešného dňa bola nevšedná oblačnosť, ktorá sa po búrkach objavila nad obcou Špačince pri Trnave. Ide o tzv. mammatus oblaky – zvláštne vakovité formácie, ktoré visia zo spodnej časti mohutných búrkových oblakov typu cumulonimbus.
Hoci môžu pôsobiť až apokalypticky, nejde o nebezpečný jav. „Mammatus vznikajú v dôsledku klesania chladného a vlhkého vzduchu v dolných vrstvách atmosféry. Môžu sa objaviť pred búrkou, počas nej alebo krátko po jej prechode,“ vysvetľujú meteorológovia. Tento vizuálne pôsobivý úkaz je na Slovensku pomerne zriedkavý a o to väčší záujem vzbudil medzi pozorovateľmi počasia a fotografmi.
Obloha nad Špačincami získala po búrke tmavosivé zafarbenie a tvorila pôsobivý kontrast s tvarmi mammatusov. Ide o scenériu, ktorá sa na našom území objavuje len niekoľkokrát do roka.
Búrkový front zasahuje celú strednú Európu
Dnešné búrky neboli izolovaným javom. Búrková činnosť zasiahla aj susedné krajiny – Českú republiku a Poľsko, čo poukazuje na rozsiahlu búrkovú aktivitu v rámci celej strednej Európy. Odborníci ju pripisujú prúdeniu teplého a vlhkého vzduchu po okraji tlakovej níže, ktorá sa nachádza nad Poľskom. Táto kombinácia vytvára ideálne podmienky pre vznik prechodných, no veľmi intenzívnych búrok.