Banková kríza v USA sa neskončila, varuje analytik

alone g77063e18e 1920

Slabiny amerického finančného sektora môžu byť oveľa väčšie, než predpokladajú bankári a politici, povedal v utorok pre CNBC analytik. Toto varovanie nasleduje po vlne otrasov v regionálnych bankách v USA.

David Pierce, riaditeľ pre strategické iniciatívy v spoločnosti GPS Capital Markets so sídlom v Utahu, vyjadril pochybnosti nad spôsobom, akým americké finančné regulačné orgány riešia problémy, ktorým čelí First Republic, najnovší americký veriteľ, ktorého postihlo hromadné vyberanie vkladov.

„Ak by ste počúvali politickú stranu, tak by vám povedali, že to naozaj nie je problém, pretože všetko je kryté poistením FDIC [Federálna korporácia pre poistenie vkladov], ale peniaze do toho musia ísť a oni poisťujú vklady oveľa viac, ako kryje poistenie, a na druhej strane sa pozrite na obchod, ktorý urobil [generálny riaditeľ JPMorgan] Jamie Dimon, a pri kúpe získali skvelý obchod,“ povedal analytik pre CNBC.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Začiatkom tohto týždňa americký finančný regulačný orgán zhabal First Republic a prevzala ju spoločnosť JPMorgan, najväčšia finančná inštitúcia v krajine. Banka so sídlom v San Franciscu predtým dostala od popredných bánk z Wall Street záchrannú injekciu vo výške 30 miliárd USD vo forme vkladov. Predaj banky First Republic nasledoval po masívnom vyberaní vkladov v marci, ktoré v priebehu niekoľkých dní spôsobilo krach dvoch regionálnych veriteľov, bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

V tom istom mesiaci americký Federálny rezervný systém oznámil nový program termínovaného financovania bánk, ktorý ponúka úvery až na jeden rok, v snahe posilniť dôveru v bankový systém a ochrániť vkladateľov v krachujúcich bankách. V rámci tohto programu získajú poistení aj nepoistení vkladatelia plný prístup k svojim peniazom prostredníctvom osobitného fondu FDIC. Regulačný orgán tiež zmiernil podmienky prístupu bánk k svojmu diskontnému okienku.

Očakáva sa, že americký Federálny rezervný systém v stredu oznámi svoje najnovšie rozhodnutie o menovej politike. Séria zvyšovania sadzieb, ktorá sa začala takmer pred rokom, zatiaľ odhalila zlé hospodárenie niektorých menších amerických veriteľov, ktorých náhle sprísnenie fiškálnej politiky zrejme zaskočilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *