Európske štáty sa stretávajú s vážnym nedostatkom vojakov, čo by v budúcnosti mohlo ohroziť ich obranyschopnosť.
Stále viac odborníkov a politických predstaviteľov preto volá po znovuzavedení povinnej vojenskej služby. Medzi najvýraznejších zástancov tohto kroku patrí britský generál vo výslužbe Richard Shirreff a lotyšský prezident Edgars Rinkevičs.
Generál Shirreff: Británia sa musí pripraviť na vojnu
Bývalý zástupca vrchného veliteľa síl NATO v Európe Richard Shirreff varuje, že Spojené kráľovstvo v súčasnosti nie je schopné účinnej obrany. V rozhovore pre denník The Sun vyhlásil: „Veľká Británia by sa mala prebudiť a začať verejnosť pripravovať na vojnu.“ Podľa neho by britská vláda mala vážne zvážiť obnovenie povinných odvodov do armády, aspoň v obmedzenej podobe.
Shirreff zdôrazňuje, že v čase narastajúceho napätia sa odvodom nemožno vyhnúť, ak sa Británia nechce vzdať. „Neexistuje spôsob, ako sa odvodom vyhnúť, ak sa nechceme vzdať. A nemyslím si, že sa Briti vzdajú bez boja, zvlášť Putinovi,“ uviedol. Okrem toho upozornil na nutnosť modernizácie britských ozbrojených síl.
Lotyšsko už odvody zaviedlo, ďalšie štáty by mali nasledovať
Podobné obavy vyjadril aj lotyšský prezident Edgars Rinkevičs. Lotyšsko sa minulý rok rozhodlo obnoviť povinnú vojenskú službu a podľa Rinkevičsa by tento krok mali zvážiť aj ďalšie európske krajiny. V rozhovore pre britskú stanicu Sky News zdôraznil, že posilnenie armád je nevyhnutné na zachovanie stability v regióne.
Podľa odborníkov je situácia skutočne vážna. Alexandr Burilkov, expert na medzinárodnú bezpečnosť z univerzity v nemeckom Lüneburgu, upozorňuje, že Európa potrebuje na svoju obranu minimálne o 300 000 vojakov viac, než má v súčasnosti. „Teraz je veľmi dôležité mať dostatok vojakov na udržanie obrannej línie. Nie nevyhnutne na priamy boj s Rusmi, ale na vyslanie silného odstrašujúceho signálu,“ uviedol Burilkov pre Euronews.
Kde v Európe stále funguje povinná vojenská služba?
Zatiaľ čo niektoré európske krajiny povinné odvody dávno zrušili, iné ich naďalej uplatňujú. Vojenská služba je povinná napríklad v Rakúsku, Dánsku, Estónsku, Fínsku, Grécku, Nórsku, Švajčiarsku, Turecku a na Cypre. V posledných rokoch ju obnovili Litva a Lotyšsko, pričom Chorvátsko sa pripravuje na jej opätovné zavedenie.
Systémy povinnej vojenskej služby sa v jednotlivých krajinách líšia. Napríklad vo Fínsku musia slúžiť všetci bojaschopní muži, Dánsko využíva systém lotérie a Švédsko vyberá pre armádu iba tých najvhodnejších kandidátov.