Dlhodobé varovania vedcov a odborníkov o nevyhnutných zmenách klímy sa napĺňajú rýchlejšie, než sme dúfali. Podľa najnovších správ a štúdií sa počasie v Európe, vrátane Slovenska, výrazne mení, a to spôsobom, ktorý mnohí z nás doposiaľ nepoznali. Letá sú teplejšie, zimy miernejšie, a extrémne meteorologické javy naberajú na sile. Bohužiaľ, pravdepodobne sme už prekročili bod, odkiaľ niet návratu.
Prvé príznaky sa už prejavujú
Už teraz môžeme pozorovať prvé znaky týchto zmien. Nejde však len o ojedinelé výkyvy počasia, ale o nový trend, ktorý sa bude ďalej prehlbovať. Britská organizácia World Weather Attribution vo svojej nedávnej štúdii upozornila na skutočnosť, že sme sa dostali do fázy, kedy nie je možné klimatické zmeny zastaviť. Dôsledky našej činnosti sú teraz nevyhnutné.
Podľa odborníkov sa v Európe počas nasledujúcich desiatich rokov stretneme s extrémnym počasím. Po monzúnových dažďoch nás čakajú silné krupobitia, a to dokonca aj v lete. Denník Daily Mirror cituje odborníkov, ktorí varujú pred tým, že počasie, ktoré skôr postihovalo iné svetové regióny, bude teraz bežné aj na našom kontinente.
Slovensko v ohrození
Slovensko nie je výnimkou. Nedávne záplavy, označované ako „storočné“, by sa podľa odborníkov mohli stať častejšími. Búrky, silnejšie vetry a dokonca tornáda, ktoré sa skôr na našom území nevyskytovali, môžu byť čoraz častejšími javmi. Odborník Bill McGuire vo svojej analýze uvádza, že extrémne prejavy počasia budú každodennou realitou, na ktorú si budeme musieť zvyknúť.
Nejde o katastrofické scenáre budúcnosti, ale o aktuálnu realitu. Musíme počítať s tým, že každoročne môžu nastať záplavy, suchá alebo iné meteorologické javy, ktoré výrazne ovplyvnia životy obyvateľov.
Pripravme sa na novú realitu
Odborníci varujú, že už je príliš neskoro na to, aby bolo možné klimatické zmeny zvrátiť. Je potrebné sa na ne pripraviť a prispôsobiť sa im. Domy by nemali byť stavané v záplavových oblastiach, pretože riziko častých záplav narastá. Bude nutné posilniť infraštruktúru a zabezpečiť, aby bola schopná odolať extrémnym podmienkam, ktorým budeme čeliť.
Rekordné teploty, ktoré budú prekonávané každý rok, prinesú ďalšie výzvy. Extrémne horúčavy spôsobia ďalšie sucho, ktoré bude mať negatívne dopady na poľnohospodárstvo, a prudké dažde spôsobia časté bleskové záplavy. Toto všetko je podľa odborníkov len začiatok dlhodobého procesu, ktorý bude vyžadovať prispôsobenie celej spoločnosti.
V skratke
Klimatické zmeny sú nevratné a výrazne ovplyvnia počasie v Európe, vrátane Slovenska. Extrémne prejavy, ako sú silné búrky, záplavy, suchá či dokonca tornáda, sa stanú častejšími. Odborníci varujú, že nie je možné tieto zmeny zastaviť, a preto je potrebné sa na ne pripraviť a prispôsobiť infraštruktúru aj spôsob života tejto novej realite.