Český Kaufland sťahuje múku od slovenského výrobcu

slovenska muka

Čechov na sociálnych sieťach vystrašila slovenská múka v obchodnom reťazci Kaufland. Tvrdenie, že predmetná múka je vyrobená z ukrajinského obilia s nebezpečnými pesticídmi, vyvolalo u Čechov zvýšenú ostražitosť. Slovenský výrobca ale tvrdí, že obilie je čisto slovenské.

Česi na sociálnych sieťach hromadne varujú ostatných, aby v Kauflande nekupovali múku značky VitaFlora od slovenskej spoločnosti Mlyn Kolárovo. V slovenskom mlyne sa minulý týždeň objavilo ukrajinské obilie kontaminované nebezpečnými pesticídmi, ktoré slovenské úrady zakázali mlynu spracovať. Malo sa jednať o zvýšené množstvo pesticídu chlórpyrifos, ktorý v EÚ nie je povolený a pri zvýšenej konzumácii môže spôsobiť genotoxicitu a neurotoxicitu – neurologické problémy, poruchy imunitného systému i vývojové poruchy.

„Dodávateľ Mlyn Kolárovo pri múke VitaFlora potvrdil 100% slovenský pôvod suroviny a zaslal nám aj protokol s výsledkami laboratórnych testov,” uviedla hovorkyňa českého Kauflandu Renata Maierl.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Uhorky budete zbierať až do jesene. Recept záhradkárov na bohatú úrodu

„Napriek tomu sme sa z vlastnej iniciatívy, vzhľadom na závažnosť celého prípadu na Slovensku, rozhodli múku VitaFlora z preventívnych dôvodov stiahnuť z predaja a zadali sme vlastné laboratórne testy. Kvalita a bezpečnosť potravín je pre nás dôležitá,” doplnila.

Česká štátna pôdohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) vylúčila, že by sa v Česku nachádzala toxická múka.

„SZPI toto preverila napriek tomu, že notifikácia nespomínala Česko ako miesto určenia predmetnej nevyhovujúcej šarže múky. Kontrolou v teréne bolo potvrdené, že predmetná nevyhovujúca šarža múky sa na trhu v Česku nenachádza. Inšpektori SZPI ale zistili 4 iné šarže múky rovnakého výrobcu, ktorých obehu bolo pozastavené a boli odobraté vzorky pre laboratórne hodnotenie,” uviedol hovorca potravinárskej inšpekcie Pavel Kopřiva.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Podľa tejto veci zistíte, či kupujete chutné pomaranče

Z reakcie slovenského Kauflandu, ktorý disponuje rovnakou múkou vyplýva, že múka sa sťahovať  z pultov nebude a taktiež nebude po vzore českej strany, ktorá si chce výsledky zaslaných laboratórnych testov slovenskou stranou nezávisle preveriť, pristupovať k vlastným laboratórnym testom.

„Záleží nám na kvalite a zdravotnej nezávadnosti nášho tovaru. Od dodávateľa Mlyn Kolárovo, a.s. sme si vyžiadali zaslanie potvrdenia pôvodu obilia a výsledkov analýz vzoriek obilia použitého do produktov v spotrebiteľskom balení. Analýza vzoriek obilia bola vykonaná v akreditovanom skúšobnom laboratóriu. Na základe toho môžeme potvrdiť, že produkty od tejto spoločnosti predávané v našich predajniach sú v súlade so všetkými platnými normami a vyrobené výhradne zo pšenice zo Slovenska,” uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa reťazca Lucia Vargová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *