Chladná vlna sa blíži: Slovensko čakajú mrazy, ktoré môžu zničiť úrodu

mrazy
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Po prechode studeného frontu sa na Slovensko valí vlna chladu. Mráz môže v nasledujúcich dňoch ohroziť nielen priesady zeleniny, ale aj ovocné stromy. Nočné teploty klesnú hlboko pod nulu aj vo výške dvoch metrov, čo znamená vážne riziko pre poľnohospodárov a záhradkárov.

Chladná vlna sa blíži: Slovensko čakajú mrazy, ktoré môžu zničiť úrodu

Chlad zničí priesady aj mladé plody

Slovensko má pred sebou sériu mimoriadne chladných nocí, počas ktorých hrozí výskyt mrazov s potenciálne ničivými dôsledkami pre vegetáciu. Ochladenie prišlo po prechode studeného frontu, ktorý priniesol dažďové prehánky a búrky. Tie však už ustupujú a nahrádza ich prílev studeného vzduchu od severu.

Ako píše iMeteo tento vzduch spôsobil pokles hranice sneženia, a tak sa niektoré horské oblasti zobudili do bieleho rána pripomínajúceho zimu. Zatekanie arktického vzduchu bude pokračovať aj v ďalších dňoch, čo so sebou prinesie riziko výskytu mrazov nielen pri zemi, ale aj vo výške, kde sa meria oficiálna teplota vzduchu.

mraz

Nočná teplota klesne hlboko pod nulu

Podmienky budú najkritickejšie v noci zo soboty na nedeľu. Vplyvom vysokého tlaku sa oblačnosť výrazne zmenší, čo umožní teplote prudko klesať. Očakáva sa, že mráz zasiahne väčšinu Slovenska, pričom na severe a v stredných polohách klesne teplota pod bod mrazu nielen v prízemnej vrstve (5 cm nad zemou), ale aj vo výške 2 metrov.

Práve mráz vo výške dvoch metrov je pre vegetáciu najnebezpečnejší – zasahuje totiž celú rastlinu, nielen jej dolné časti.

Ktoré plodiny sú najviac ohrozené?

Najväčšie obavy majú záhradkári a poľnohospodári. Medzi najviac ohrozené kultúry patria teplomilné a citlivé druhy:

  • Rajčiny, papriky, baklažány, uhorky – mráz už okolo 0 °C môže zničiť listy aj stonky.
  • Cukety, tekvice, patizóny, melóny – po namrznutí listov rastlina odumiera.
  • Klíčiaca fazuľa a sója – pri –0,5 °C dochádza k prasknutiu hypokotylu, čo rastlinu usmrtí.
  • Skoré zemiaky a kukurica v počiatočnej fáze – listy sčernajú, rast spomalí.
  • Jahody, maliny, ríbezle v kvete – ak zamrzne stred kvetu, plody sa už nevyvinú.
  • Vinič a ovocné stromy – mráz poškodí mladé letorasty a plôdiky, čo môže znamenať stratu úrody.

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Odborníci odporúčajú ochranné opatrenia – prekrytie rastlín netkanou textíliou, fóliovníky či presun citlivých rastlín do interiéru, ak je to možné. Mráz v tomto období dokáže zničiť týždne práce na záhradách aj poliach.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *