Chorvátsko zasiahlo niekoľko zemetrasení za sebou. Hlasno to dunelo, opisujú ľudia

zemetrasenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V noci z štvrtka na piatok zažilo Chorvátsko sériu troch zemetrasení. Najsilnejšie z nich zasiahlo juh krajiny pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou, ďalšie dve boli zaznamenané v blízkosti ostrova Hvar a pri meste Rijeka. Miestni obyvatelia opisovali silné otrasy a hluk, no seizmológovia ubezpečujú, že ide o bežnú aktivitu v tejto seizmicky aktívnej oblasti (foto: ilustračné)

zemetrasenie

Zem sa triasla v noci: Najsilnejšie otrasy zaznamenali pri meste Ljuta

Krátko po polnoci došlo k zemetraseniu s magnitúdou 3,6 v blízkosti mesta Ljuta na juhu Chorvátska, len niekoľko kilometrov od hraníc s Bosnou a Hercegovinou. Epicentrum sa nachádzalo v hĺbke približne jedného kilometra, uvádza Európsko-stredomorské seizmologické centrum.

Otrasy pocítili viacerí obyvatelia. „Cítil som to, keď som sedel na gauči,“ povedal jeden z nich pre chorvátske médiá. „Hlasno to dunelo a všetko sa prudko triaslo,“ dodal ďalší. „Bolo to poriadne silné,“ pridal sa iný. „Bože, ochraňuj nás,“ zareagoval ďalší obyvateľ, ktorého citoval portál Dnevnik.hr.

Ďalšie otrasy zaznamenali pri ostrove Hvar

Druhé zemetrasenie, tentoraz s magnitúdou 1,6, nastalo približne hodinu po prvom. Epicentrum sa nachádzalo asi 6 kilometrov od mesta Vrboska na ostrove Hvar, v hĺbke 8 kilometrov.

„Za posledných 24 hodín sme zaznamenali dve zemetrasenia, no boli slabé,“ uviedol pre tportal.hr chorvátsky seizmológ Krešimir Kuk.

Tretie zemetrasenie prišlo pri Rijeke

Približne o ďalšiu hodinu a pol neskôr došlo k tretímu otrasu, ktorý pocítili aj obyvatelia severozápadnej časti Chorvátska. Epicentrum s magnitúdou 1,6 sa nachádzalo asi 46 kilometrov od mesta Rijeka.

Odborníci situáciu vysvetľujú: Ide o bežnú seizmickú aktivitu

Seizmológovia upozorňujú, že takéto otrasy nie sú v Chorvátsku ničím výnimočným. Krajina sa nachádza v seizmicky aktívnej oblasti Balkánu, kde sú menšie zemetrasenia pomerne časté.

„Nedeje sa nič nezvyčajné, netreba sa obávať,“ povedal seizmológ Kuk. „Vieme, že žijeme v oblasti, kde sa zemetrasenia vyskytujú. Dôležité je situáciu sledovať, no nie je dôvod na paniku,“ dodal.

Silné zemetrasenie v Chorvátsku v roku 2020


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *