Uhorky patria medzi najnáročnejšie druhy zeleniny, ktoré bežne pestujeme v slovenských záhradách. Rýchlo rastú, vytvárajú množstvo listov, bohato kvitnú a prinášajú veľa plodov – a to si vyžaduje veľké množstvo živín.
Ak chcete, aby sa vám úroda vydarila, nezabudnite na pravidelné prihnojovanie. Dobrou správou je, že si môžete pripraviť účinné hnojivá aj doma – bez zbytočnej chémie. V článku prinášame tie najlepšie prírodné hnojivá na uhorky, ktoré podporia rast, zdravie aj chuť plodov.
Kedy siať uhorky? Po „ľadových mužoch“
Uhorky pochádzajú z tropických oblastí Indie, a preto sú veľmi citlivé na chlad. V slovenských podmienkach ich nie je vhodné siať do voľnej pôdy skoro na jar. Najlepšie je počkať, kým prejdú tzv. „ľadoví muži“ – teda po 15. máji, keď už nehrozia nočné mrazy a pôda sa zohreje minimálne na 12 °C.
Vyberte slnečné a vetru chránené miesto, kde sa pôda dobre prehrieva. Mala by byť humózna, priepustná a s neutrálnym pH. Semená uhorky sadíme do hĺbky približne 1,5 až 2 cm, po jednom alebo dvoch do jamky. Riadky nechajte od seba vzdialené 80 až 150 cm a medzi jednotlivými rastlinami zachovajte rozstup 10 až 15 cm. Po výseve jemne zalejte.
Prečo uhorky potrebujú výživu?
Uhorky nie sú náročné len na teplo a vlahu. Na to, aby bohato rodili a boli zdravé, potrebujú pravidelný prísun živín – najmä dusíka, fosforu, draslíka a vápnika. Prírodné hnojivá ich dokážu rastlinám dodať efektívne a bez zaťaženia pôdy chemikáliami.
Najlepšie domáce hnojivá pre uhorky
1. Srvátka a čpavok
Do 5 litrov vody pridajte 2 poháre srvátky a 2 polievkové lyžice čpavku (amoniaku). Roztok premiešajte a aplikujte postrekom na listy každých pár dní. Uhorky týmto spôsobom získajú bielkoviny aj dôležitý dusík.
2. Starý chlieb
Celozrnný chlieb bez konzervantov (napr. krajce, ktoré už splesniveli) vložte do vedra do výšky dvoch tretín. Zalejte vodou a nechajte na teplom mieste kvasiť asi týždeň. Výluh sceďte a zrieďte v pomere 1:3 (1 diel výluhu na 3 diely vody). Takto získané hnojivo používajte od vyklíčenia až do začiatku kvitnutia.
3. Výluh zo žihľavy
Mladé žihľavy natrhajte a vložte do polovice 10-litrového vedra. Zalejte vodou a nechajte kvasiť 2 až 4 týždne, pričom denne premiešajte. Pred použitím zrieďte vodou v pomere 1:10 a používajte každé 2–3 týždne. Podporuje rast a celkovú vitalitu rastlín.
4. Drevný popol
1 liter preosiateho drevného popola (z nefarbeného a neošetreného dreva) zalejte 10 litrami dažďovej alebo odstátej vody. Nechajte lúhovať 24 hodín. Používajte ako hnojivo raz týždenne. Popol obsahuje veľa draslíka a vápnika, ktoré sú kľúčové pre tvorbu plodov.
5. Cibuľové šupky
Zbierajte šupky zo 2–3 kg cibule. Vložte ich do hrnca, zalejte 2 litrami vody a varte na miernom ohni približne 10 minút. Po vychladnutí výluh sceďte a rozrieďte s 3 litrami vody. Zalievajte uhorky každé 2–3 dni – má to posilňujúci účinok a zároveň odpudzuje niektorých škodcov.
6. Droždie a cukor
Rozmiešajte 100 g čerstvého droždia v 10 litroch vody. Pridajte 5 lyžíc kryštálového cukru, premiešajte a nechajte niekoľko hodín odstáť. Používajte raz za dva týždne ako zálievku. Droždie podporuje rast koreňov a posilňuje obranyschopnosť rastliny.