Čína nemá rešpekt pred USA? Varujú NATO, aby nikdy nešli do Ázie

nato vojna rusko

Čína je rozzúrená signálmi, ktoré vidí na samite vo Vilniuse v súvislosti s možnou budúcou expanziou NATO do tichomorskej oblasti a na „vlastný dvor“ Číny v juhovýchodnej Ázii.

Peking v stredu prisľúbil „rozhodnú odpoveď“, ak sa NATO niekedy rozšíri tak ďaleko na východ. Čínska misia pri Európskej únii vydala v nadväznosti na komuniké NATO zverejnené v utorok ostré vyhlásenie. „Obsah komuniké týkajúci sa Číny nezohľadňuje základné fakty, bezdôvodne prekrúca pozíciu a politiku Číny a úmyselne ju diskredituje. Dôrazne proti nemu protestujeme a odmietame ho,“ uviedli čínski diplomati.

V komuniké NATO sa konkrétne uvádza: „ČĽR využíva širokú škálu politických, hospodárskych a vojenských nástrojov na zvýšenie svojej globálnej stopy a projekcie moci, pričom zostáva netransparentná, pokiaľ ide o jej stratégiu, zámery a budovanie vojenských kapacít.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Unikol trailer na GTA 6. Hra bude vo Vice City a to mesto je masívne

„Zlomyseľné hybridné a kybernetické operácie ČĽR a jej konfrontačná rétorika a dezinformácie sú namierené proti spojencom a poškodzujú bezpečnosť Aliancie,“ dodáva sa v ňom.

Čínska misia vo svojej reakcii zdôraznila, že je proti „posunu NATO na východ do ázijsko-tichomorského regiónu“, a zároveň varovala, že „akýkoľvek čin, ktorý ohrozuje legitímne práva a záujmy Číny, sa stretne s rozhodnou reakciou“.

Peking určite pozorne sleduje aj prítomnosť štyroch regionálnych spojencov USA vrátane austrálskeho premiéra Anthonyho Albaneseho, japonského premiéra Fumia Kišidu, novozélandského premiéra Chrisa Hipkinsa a juhokórejského prezidenta Yoon Suk-yeola – všetci sa zúčastňujú na významnom samite NATO v Litve.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Česi si začali dávať do Coca-Coly mydlo. Začnú to robiť aj Slováci?

Kišida od mája hovorí o budúcom členstve svojej krajiny v NATO, ale tento týždeň boli plány na otvorenie styčného úradu NATO v Tokiu zastavené.

„Zdá sa, že NATO odložilo plány na otvorenie styčnej kancelárie v Tokiu, návrh, ktorý bol predložený ako súčasť plánov západnej vojenskej aliancie na prehĺbenie spolupráce s partnermi v ázijsko-tichomorskom regióne, ale proti ktorému sa ostro postavila Čína,“ uviedol v stredu denník The Guardian po tom, ako sa v dlhom komuniké o kancelárii nič nespomína.

Veta potvrdzujúca existenciu styčného úradu NATO bola údajne zahrnutá do pôvodného návrhu komuniké a prežila niekoľko kôl úprav, ale do konečného zverejnenia sa nedostala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *