Niektorí ľudia si čistia zuby pred raňajkami, iní až po jedle. Ktorá z týchto možností je zdravšia? Tejto otázke sa venovali odborníci, ktorí sa podelili o svoje názory. Toto by mal vedieť každý.
Čistenie zubov po jedle
Mnohí ľudia si po jedle čistia zuby, aby sa zbavili všetkých zvyškov, ktoré sa v ústach udržali. Zvyšky jedla a cukry sa časom môžu stať živnou pôdou pre baktérie, čo môže viesť k mnohým problémom. Sklovina trpí a môže sa objaviť zubný kaz a zápach z úst, ako aj zápaly a citlivé ďasná. Preto je dôležité pravidelne si čistiť zuby.
Je však dôležité poznamenať, že nie každý to robí, najmä pokiaľ ide o rannú toaletu. Niektorí ľudia si čistia zuby hneď po prebudení, aby začali deň so sviežim dychom a odstránili pachuť, ktorá zostáva po nočnej zábave. Ktorá možnosť je zdravšia?
Odborníci o tom nepochybujú
Ukazuje sa, že to, čo jeme, je kľúčom k rozhodnutiu, kedy si máme čistiť zuby. Neodporúča sa čistiť si zuby po jedle, ak je kyslé. Hovoríme najmä o konzumácii ovocia, najmä citrusov. Kyseliny oslabujú sklovinu a čistenie zubov bezprostredne po ňom vedie k precitlivenosti.
Na webovej stránke Ofeminin sa cituje štúdia, ktorú uskutočnila spoločnosť Medicover Stomatologia a z ktorej vyplýva, že 78,8 % odborníkov sa rozhodlo čistiť si zuby po prvom jedle. Okrem toho takmer polovica z nich používa manuálne zubné kefky a nikto z nich nepoužíva kefky s tvrdými štetinami.
Čistenie zubnou niťou
Za zmienku stojí aj používanie zubnej nite, ktoré by sa malo vykonávať pravidelne na odstránenie zvyškov jedla. Napriek čisteniu zubnou kefkou sa často stále zdržiavajú v medzizubných priestoroch.
Systematické používanie zubnej nite je veľmi prospešné, pretože odstraňovanie potravín zabraňuje tvorbe zubného povlaku, vzniku zubného kazu, paradentózy a dokonca aj strate zubov. Čistenie zubnou niťou by sa malo vykonávať pomocou špeciálnych výrobkov určených na tento účel.