Čistíte si zuby v sprche? Zubár varuje, aby ste to nerobili

NYPICHPDPICT000013446376

Už ste niekedy v zhone schmatli zubnú kefku a vstúpili do sprchy? To je vážna chyba! Zubní lekári varujú, že čistenie zubov v sprche môže mať fatálny vplyv na naše zdravie (zdroj: genialne)

Do odchodu z domu vám zostáva veľmi málo času, a tak si v snahe urýchliť toaletu vyčistíte zuby v sprche. Znie vám to povedome? Bohužiaľ, ak ste to robili aj vy, mali by ste svoje zvyky čo najskôr zmeniť. Lekári varujú, že takéto praktiky môžu mať fatálne následky.

Prečo si ľudia čistia zuby v sprche?

Zástancovia čistenia zubov v sprche sú presvedčení, že je to skvelý spôsob, ako ušetriť čas. Veď takto vykonávate 2 hygienické úkony naraz! Tento trik mnohí považujú za záchranu, keď už nezostáva veľa času na odchod z domu a vy sa ešte musíte okúpať a umyť si zuby. Hoci to mnohí ľudia považujú za geniálnu vymoženosť, lekári tento postup ostro kritizujú. Zubní lekári varujú, že spojenie sprchovania s čistením zubov môže narobiť viac škody ako úžitku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Začnite hladkať vaše paradajky v záhrade a ostanete prekvapení, čo sa stane

Ako sa lekári pozerajú na čistenie zubov v sprche?

Podľa zubárov je hlavným problémom spôsobeným čistením zubov v sprche riziko krížovej kontaminácie. Na tele a vo vlasoch sú baktérie, ktoré by sa nemali dostať do úst, ale keď si čistíte zuby v sprche, usadzujú sa nielen v ústach, ale aj na zubnej kefke. Prenos baktérií funguje aj opačným smerom – tie z úst sa prenášajú na pokožku. Keďže v sprche je vlhko a relatívne teplo, baktérie majú ideálne podmienky na rozmnožovanie. To však nie je jediný problém. Ako sa dočítame na webovej stránke WP Woman:

Ďalším problémom je teplota vody v sprche. Je pravdepodobne oveľa vyššia ako tá, ktorú bežne používame na čistenie zubov. Na rozdiel od studenej vody horúca voda zmäkčuje štetiny zubnej kefky, čím sa znižuje jej účinnosť pri odstraňovaní povlaku z našich zubov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Geniálny trik na mäkké a nadýchané uteráky ako z reklamy

Aké sú ďalšie dôvody, prečo si nečistiť zuby v sprche?

Čistenie zubov v sprche nie je veľmi bezpečné. Tým, že sa sústredíme na vykonávanie správnych pohybov zubnou kefkou, sme menej pozorní. Tým sa zvyšuje riziko pošmyknutia a pádu. Následky takejto nehody môžu byť rôzne – od modrín a ľahkých pomliaždenín až po vážne poranenia a úrazy. Okrem toho sprchovanie so zubnou kefkou zvyšuje spotrebu vody. Myslíte si, že šetríte tento vzácny zdroj, ale ak počas umývania zubov nevypnete vodu, miniete oveľa viac vody, ako keby ste to robili pri umývadle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *