Zdravo rastúci ker s optimálnymi rastovými podmienkami by nemal mať problémy s kvitnutím a tvorbou plodov. Krík bude rásť smerom nahor a vytvárať po sebe idúce strapce a na každom z nich nasadí plný počet plodov. Môže sa však stať, že sa na trse nasadí len niekoľko plodov a väčšina kvetov opadá. Prečo sa to stáva?
Kvitnutie a nasadzovanie plodov závisí od mnohých faktorov, ale väčšina z nich vytvára príznaky, podľa ktorých môžete zistiť, že kríky majú z nejakého dôvodu nedostatok. Môžu mať neuspokojené potreby živín, ktoré sa počas obdobia kvitnutia menia. Môžu trpieť nedostatkom svetla alebo vody, prípadne ich môžu napadnúť choroby alebo škodcovia, čo spôsobuje stresovú situáciu, pri ktorej rastlina zhadzuje kvety.
V takom prípade musíte najprv hľadať zdroj problému a zabezpečiť, aby sa stav rastliny zlepšil. Čo ak rastlina vyzerá zdravo, ale namiesto plodov zhadzuje neopelené kvety?
Opadávanie kvetov paradajok
Extrémne teploty, vysoké aj nízke, môžu spôsobiť opadávanie kvetov. Vysoké teploty nad 32 °C môžu narušiť opelenie. Nízke teploty pod 12 °C môžu tiež spôsobiť poškodenie kvetov a opad kvetov.
Kvety paradajok potrebujú opelenie, aby sa z nich vyvinuli plody. Ak je nedostatok opeľujúceho hmyzu alebo nedostatočný pohyb vzduchu okolo rastlín, môže to viesť k nedostatočnému opeleniu a opadu kvetov.
Tento problém sa oveľa viac týka paradajok pestovaných v skleníku, kde sa všetky faktory môžu vyskytovať súčasne.
Paradajky v skleníku
Počas horúčav sú teploty a slnečné žiarenie v skleníku veľmi vysoké. Kvety môžu byť spálené a peľ môže byť poškodený.
Ak sa skleník vetrá príliš zriedkavo, opeľujúci hmyz sa doň nedostane a nedostatočný pohyb vzduchu bráni prenosu peľu.
Opeľovaniu môžete pomôcť pravidelným jemným potriasaním rastlín alebo používaním umelých techník opeľovania, ako je napr. opeľovanie štetcom.
Paradajky pestované bez krytov
V prípade paradajok pestovaných bez krytov na otvorenom priestranstve je opeľovanie sťažené extrémnymi teplotami alebo nedostatkom opeľujúceho hmyzu.
Odporúča sa používať biele netkané kryty, ktoré chránia kvety pred spálením počas veľmi vysokých teplôt a chránia ich pred chladom počas nízkych teplôt.
Musíme sa postarať aj o hmyz, ktorého je v prostredí čoraz menej. Aby sme ich mali v záhrade viac, musíme vysádzať medonosné rastliny, ktoré ich lákajú. Čoraz populárnejšie je aj umiestňovanie domčekov pre hraboše a iný hmyz v záhradách.
Nedostatok mikroživín
Paradajky môžu mať nedostatok aj niektorých mikroživín, ktoré sa aktívne podieľajú na procesoch kvitnutia a nasadzovania.
Veľmi účinný recept na opeľovanie je miska s cukrovou vodou. Priláka včely a iný hmyz (lebo nielen včely opeľujú). Malé, inak neškodné, mušky rady prespávajú vo vnútri kvetov, čím uch opeľujú rovnako ako včely alebo čmeliaky. Dokonca aj osy si rady pochutnajú na nektári kvetov, takže tiež opeľujú. Pozor si treba dať iba na bzdochy (ľudovo smradláky), kladú vajíčka do zelených plodov rajčín a paprík (nevadí im ani capsaicin v najsilnejšej odrode chilli – Carolina reaper) a úplne plody zvnútra zničia. Bzdochy láka žltá farba, preto sú na ne veľmi účinné žlté lepové archy (zväčša formát A5) na lietajúci a lezúci hmyz.