• 28 septembra, 2022
  • 1 komentár
  • 3minúty čítania

Čo sa to chystá?! Okamžite opusťte Rusko, vyzýva americká ambasáda v Moskve

Čo sa to chystá?! Okamžite opusťte Rusko, vyzýva americká ambasáda v Moskve

Veľvyslanectvo varovalo, že rusko-americkí občania s dvojitým občianstvom môžu byť Kremľom povolaní do vojenskej služby.

Americké veľvyslanectvo v Moskve vyzýva amerických občanov s pobytom v Rusku, aby v súvislosti s eskaláciou vojny na Ukrajine zo strany Vladimíra Putina okamžite odišli.

„Americkí občania by nemali cestovať do Ruska a tí, ktorí sa v Rusku zdržiavajú alebo cestujú, by mali Rusko okamžite opustiť, kým existujú obmedzené možnosti komerčného cestovania,“ uviedlo veľvyslanectvo v bezpečnostnom upozornení vydanom v utorok.

Varovanie prichádza iba týždeň po tom, čo Putin 21. septembra oznámil eskaláciu ruskej vojny na Ukrajine, keď čiastočne mobilizoval záložníkov krajiny a naznačil, že sa uchýli k jadrovej vojne. Po Putinovom vyhlásení ušli v posledných dňoch z krajiny tisíce Rusov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ceny nafty a benzínu v Poľsku sú tak nízke, že keby tam natankujete plnú, ešte si aj nakúpite

Veľvyslanectvo vyzvalo občanov USA, aby si „čo najskôr“ zaistili nezávislé cesty, pretože možnosti komerčných letov sú veľmi obmedzené, ale pozemné cesty autami a autobusmi sú stále otvorené. Veľvyslanectvo uviedlo, že má obmedzené možnosti pomôcť Američanom v Rusku, ktorých možnosti dopravy „sa môžu náhle stať ešte obmedzenejšími“.

Upozornenie tiež varovalo Američanov, že Rusko môže odmietnuť uznať americké občianstvo pre dvoch štátnych príslušníkov, pokúsiť sa zabrániť ich odchodu z Ruska, zabrániť prístupu ku konzulárnej pomoci alebo dokonca povolať dvojitých štátnych príslušníkov do vojenskej služby. Veľvyslanectvo dodalo, že v Rusku nie sú zaručené základné ľudské práva, ako je právo na pokojné zhromažďovanie a sloboda prejavu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

„Vyhýbajte sa všetkým politickým alebo spoločenským protestom a nefotografujte bezpečnostných pracovníkov na týchto akciách,“ varovalo veľvyslanectvo. „Ruské úrady zatýkali občanov USA, ktorí sa zúčastnili demonštrácií.“

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *