Sarkofág, ktorý chráni zvyšky štvrtého reaktora bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, v noci na piatok poškodil útok bezpilotného lietadla. Na mieste incidentu vypukol požiar, no Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) ubezpečila, že úroveň radiácie zostala v normále a nikto neutrpel zranenia.
Výbuch a okamžitá reakcia záchranných zložiek
Podľa vyhlásenia MAAE sa útok odohral v noci z 13. na 14. februára približne o 1:50 miestneho času.
„Tím MAAE v areáli Černobyľu počul výbuch vychádzajúci z (krytu), ktorý chráni zvyšky štvrtého reaktora bývalej černobyľskej jadrovej elektrárne. To spôsobilo požiar,“ uviedla agentúra s odvolaním sa na informácie o náraze dronu.
Požiarna ochrana zasiahla v priebehu niekoľkých minút a podľa doterajších zistení nedošlo k narušeniu samotného krytu. Napriek tomu incident opäť upriamil pozornosť na riziká spojené s vojenskými aktivitami v blízkosti jadrových zariadení.
Bezpečnostné riziká v tieni konfliktu
Rafael Grossi, generálny riaditeľ MAAE, upozornil, že tento útok spolu s pokračujúcimi bojmi v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne predstavuje vážnu hrozbu pre jadrovú bezpečnosť v regióne.
Černobyľ: miesto najväčšej jadrovej katastrofy v histórii
Černobyľská jadrová elektráreň bola v apríli 1986 dejiskom najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách. Explózia štvrtého bloku spôsobila rozsiahlu kontamináciu, pričom si nehoda a jej následky vyžiadali tisíce životov. Podľa správy Černobylského fóra z roku 2005 zomrelo v súvislosti s katastrofou približne 4 000 ľudí.
Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 sa areál elektrárne dostal pod kontrolu ruských jednotiek, no tie sa z oblasti neskôr stiahli.
Ochranný kryt s dlhou životnosťou
Štvrtý blok elektrárne bol v roku 2016 prekrytý novým ochranným sarkofágom, ktorý má zabezpečiť bezpečnosť lokality minimálne na 100 rokov.