Dusenie sa vodou počas plávania môže byť nebezpečnejšie, ako si myslíte. Dávajte pozor na toto

man 462874 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nadýchnutie vody počas potápania môže byť nebezpečnejšie, ako si myslíte. K sekundárnemu utopeniu dochádza až 24 hodín po udalosti. Nepodceňujte príznaky, pretože nesprávna reakcia sa môže skončiť tragicky.

Pri hre pri vode (vrátane záhradného bazéna) musíte byť mimoriadne opatrní. Stačí chvíľka nepozornosti, aby došlo k zaliatiu vodou a následnému duseniu. Riziko je rovnako vážne pre deti ako pre dospelých. Aj keď sa bezprostredne po incidente nestane nič znepokojujúce, buďte ostražití a nepodceňujte príznaky sekundárneho utopenia. Môžu sa objaviť aj 24 hodín po opustení vody. Odporúčame, na čo si dávať pozor a ako reagovať.

Čo je to sekundárne utopenie?

Sekundárne utopenie je komplikáciou zamokrenia a s ním spojeného dusenia. Vyskytuje sa pomerne zriedkavo, ale v lete, keď často relaxujeme pri vode, sa oplatí uvedomiť si, o čo ide a aké sú riziká. Sekundárne utopenie nastáva, keď sa voda (aj malé množstvo) dostane do dýchacích ciest. Výsledkom je pľúcny edém. Príznaky sa neobjavia hneď po záchrane topiaceho sa. Môže sa stať, že osoba po vynorení z vody dýcha správne a cíti sa dobre. Príznaky sekundárneho utopenia sa objavia až po niekoľkých hodinách alebo dni (v extrémnych prípadoch sa objavia aj po 72 hodinách) .

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy

Aké sú príznaky sekundárneho utopenia?

Sekundárne utopenie sa prejavuje predovšetkým problémami s dýchaním, silnejúcim kašľom, bolesťou na hrudníku, únavou, ospalosťou a celkovou slabosťou. Môžu sa objaviť aj závraty, nevoľnosť a zvracanie. U detí sú najčastejšími príznakmi problémy so sústredením a zvýšená ospalosť. Ak spozorujete tieto príznaky po tom, čo ste sa vy alebo vaše dieťa dusili vodou, mali by ste rýchlo konať. Neschopnosť reagovať na príznaky sekundárneho utopenia môže viesť k pľúcnemu edému, hypoxii, poruchám hydroelektrolytov a dokonca k zástave srdca.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vložte kocku do vázy s narcismi. Vydržia oveľa dlhšie

Čo robiť, keď došlo k sekundárnemu utopeniu?

Ako sme už spomenuli, veľmi dôležitá je vhodná reakcia na príznaky sekundárneho utopenia. Môže zachrániť zdravie a život osoby, ktorá sa utopila.

Ak osoba, ktorá sa predtým dusila vodou, začne kašľať, tento reflex by sa nemal potláčať. Pomáha odblokovať dýchacie cesty.
Ak sa kašeľ nezmierni alebo sa zhorší, zavolajte záchrannú službu. Počas čakania na sanitku položte obeť na brucho tak, aby mala hlavu pod vašou hruďou. Niekoľkokrát ho udrite do priestoru medzi lopatkami. Ak mu to nepomôže vykašľať vodu, použite Heimlichov chvat (postavte sa za postihnutého, ruky položte na úroveň jeho brucha a ruky zovrite v päsť – v tejto polohe zatlačte na bránicu a ťahajte ju k sebe a mierne nahor). Nepoužívajte ho však u tehotných žien alebo malých detí.
Ak je postihnutým dieťa, položte si ho na brucho na kolená s hlavou smerom nadol. Rovnako ako u dospelého človeka intenzívne poklepte na priestor medzi lopatkami, aby ste pomohli vykašľať tekutinu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Denný horoskop na stredu 16. apríla 2025

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *