Facebook sa rozhodol obnoviť slobodu slova. Overovatelia faktov končia

facebook g2e82a1c2c 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vedenie spoločnosti Meta, ktorá spravuje populárne platformy Facebook a Instagram, oznámilo zásadné zmeny v prístupe k overovaniu pravdivosti obsahu.

Majiteľ firmy Mark Zuckerberg v utorok vyhlásil, že doterajší systém profesionálnych fact-checkerov postupne nahradia komunitné poznámky, podobné tým, ktoré fungujú na platforme X (bývalý Twitter). Tento krok vyvolal kontroverzie a polarizované reakcie.

Návrat ku koreňom?

„Chceme sa vrátiť k našim základom, zjednodušiť pravidlá a obnoviť slobodu prejavu na našich platformách,“ uviedol Zuckerberg vo svojom vyhlásení. Faktickí overovatelia, ktorí na sociálnych sieťach kontrolovali pravdivosť niektorých príspevkov a upozorňovali na zavádzajúce informácie, by mali byť odstránení. Namiesto nich chce Meta zaviesť systém komunitných poznámok, ktoré budú priamo vytvárané používateľmi. Táto zmena sa zatiaľ týka len USA, pričom v Európskej únii ostáva systém fact-checkerov v prevádzke.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenský mal trikrát žiadať o pozvánku na inauguráciu Trumpa. Vždy ho odmietli

Inšpirácia platformou X

Komunitné poznámky, ktoré Zuckerberg plánuje zaviesť, sa inšpirujú podobným prístupom na sieti X vlastnenej Elonom Muskom. Tam môžu používatelia pridávať komentáre a poznámky k príspevkom, ktoré považujú za nepresné alebo zavádzajúce. Kritici však upozorňujú, že tento systém nie je dostatočne efektívny. Ako uvádza portál Euronews, mnohé komunitné poznámky na sieti X majú omnoho menší dosah než samotné dezinformačné príspevky, čím sa ich schopnosť zabraňovať šíreniu klamstiev výrazne oslabuje.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajinci prestávajú veriť, že vyhrajú vojnu nad Ruskom, ukázal prieskum

Kritika aj pochybnosti

Rozhodnutie Mety okamžite vyvolalo kritiku zo strany odborníkov i fact-checkingových organizácií. „Tento krok môže pomôcť šíreniu dezinformácií. Vidíme nadšené reakcie od známych dezinformačných aktérov, čo hovorí samo za seba,“ vyhlásil Carlos Hernández-Echevarría, zástupca riaditeľa španielskej nezávislej platformy Maldita.es. Zuckerberg naopak argumentuje, že profesionálni fact-checkeri sú často politicky zaujatí, čo podľa neho viedlo k strate dôvery používateľov.

Fact-checkeri začali na Facebooku pôsobiť v roku 2016 ako odpoveď na kritiku po prezidentských voľbách v USA, v ktorých zvíťazil Donald Trump. Vtedy sa ukázalo, že dezinformácie zohrali kľúčovú úlohu v ovplyvňovaní verejnej mienky. Meta spolupracovala s nezávislými organizáciami zapojenými do Medzinárodnej siete fact-checkingových organizácií (IFCN), medzi ktoré patrí napríklad česká platforma Demagog.cz.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Trump nebude čakať ani sekundu. Ako prezident okamžite spúšťa masívnu akciu

V skratke:

  • Meta plánuje odstrániť profesionálnych overovateľov faktov (fact-checkerov) na Facebooku a Instagrame.
  • Namiesto nich zavedie komunitné poznámky, podobne ako na platforme X (Twitter).
  • Zmena sa zatiaľ týka len USA, v Európskej únii systém overovania zostáva.
  • Kritici upozorňujú na riziko šírenia dezinformácií a nízku efektivitu komunitného systému.
  • Zuckerberg rozhodnutie obhajuje ako krok k obnoveniu slobody prejavu a zníženiu zaujatosti.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *