Fenomén na oblohe: Nad Slovenskom sa objavili vzácne oblaky, ktoré vyzerajú ako rozbúrené more

475816435 617484801002876 5840669312136127510 n
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nad viacerými regiónmi Slovenska sa v uplynulých hodinách objavila mimoriadne vzácna oblačnosť typu Asperitas. Tento jedinečný atmosférický jav mohli pozorovať obyvatelia Podunajskej nížiny, ale aj Považia, pričom oblaky svojím zvlneným vzhľadom pripomínali rozbúrené more. Píše o tom imeteo.sk (foto: plenum.sk)

Unikátny úkaz na oblohe

Oblaky Asperitas, ktoré sa považujú za jeden z najzriedkavejších typov oblačnosti na svete, boli tentoraz zaznamenané v oblastiach Nových Zámkov, Nitry a Trenčína. Tento druh oblakov je špecifický svojou charakteristickou zvlnenou štruktúrou, ktorá vytvára dojem dynamického pohybu na oblohe. Aj keď ich dramatický vzhľad môže pôsobiť hrozivo, odborníci upozorňujú, že Asperitas neprinášajú žiadne zrážky ani búrky.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako dlho vydrží vývar v chladničke. Môžu to byť aj mesiace

Ich výnimočný vzhľad je výsledkom spôsobu, akým slnečné lúče prechádzajú rôznou hrúbkou oblačnosti. Tento efekt spôsobuje, že sa oblaky môžu sfarbovať do rôznych odtieňov sivej, pričom v niektorých prípadoch môžu nadobudnúť až tmavosivý odtieň.

476600043 960275282376849 3438941173268206875 n

Záhadný pôvod Asperitas

Hoci vedci sa fenoménom Asperitas zaoberajú už dlhší čas, ich presný mechanizmus vzniku stále nie je úplne objasnený. Existujú však viaceré teórie, ktoré naznačujú, že ich formovanie môže súvisieť s následkami konvektívnych búrok. Napriek tomu boli tieto oblaky pozorované aj v situáciách, keď bola atmosféra relatívne pokojná.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Malej Fatre už útočil medveď. Muža hrýzol a škriabal

To, čo je však pri Asperitas nevyhnutné, je prítomnosť nestabilných atmosférických podmienok, ktoré umožňujú vznik charakteristickej zvlnenosti oblakovej základne. Tento typ oblačnosti je zároveň pomerne nový z pohľadu meteorológie – do Medzinárodného atlasu oblakov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) bol oficiálne zaradený až v roku 2015. Asperitas sa tak stal prvým novo uznaným typom oblakov po viac než 50 rokoch.

Výskum pokračuje

Svetová meteorologická organizácia pokračuje v skúmaní Asperitas a ich vzniku. Odborníci sa snažia lepšie pochopiť, aké konkrétne atmosférické procesy stoja za ich formovaním, a zároveň hľadajú možné súvislosti s klimatickými zmenami či inými meteorologickými faktormi.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyrobte si roztok na burinu. Po tomto veľmi dlho nenarastie

V skratke:

  • Nad Slovenskom sa objavili vzácne oblaky Asperitas, ktoré pripomínajú vlniace sa more.
  • Pozorovali ich obyvatelia Nových Zámkov, Nitry a Trenčína.
  • Asperitas neprinášajú zrážky, no vznikajú v nestabilných atmosférických podmienkach.
  • Ide o jeden z najnovších typov oblakov, ktorý bol oficiálne uznaný až v roku 2015.
  • Vedci stále skúmajú mechanizmus ich vzniku a jeho súvislosti s atmosférickými javmi.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *