Vo štvrtok sa v Bruseli uskutočnilo kľúčové stretnutie medzi slovenskou delegáciou, vedenou predsedom vlády Robertom Ficom a podpredsedníčkou vlády Denisou Sakovou, a predstaviteľmi Európskej komisie.
Rokovania sa sústredili na dôsledky rozhodnutia Ukrajiny ukončiť tranzit zemného plynu cez svoje územie do krajín Európskej únie. Informuje o tom ereport.sk
Ukrajina stopla tranzit, Slovensko čelí problémom
S platnosťou od 1. januára 2025 prestal prúdiť ruský plyn cez Ukrajinu na Slovensko, čo vyvoláva vážne ekonomické a energetické dôsledky pre Slovensko i celú EÚ. Rozhodnutie ukončiť tranzitnú dohodu s Gazpromom bolo prijaté na Ukrajine na konci minulého roka. Predseda vlády Robert Fico označil tento krok za „politický rozmar“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vyjadril presvedčenie, že nejde o krok nevyhnutný z pohľadu právnych predpisov EÚ.
„Podľa európskych právnych noriem neexistujú prekážky, ktoré by bránili Ukrajine pokračovať v tranzite plynu,“ uviedol Fico počas tlačovej konferencie v Bruseli.
Dopad na konkurencieschopnosť Európy
Zastavenie tranzitu plynu ohrozuje nielen Slovensko, ale aj stabilitu európskeho energetického trhu. „Ak plyn nebude prúdiť cez Ukrajinu, Európska únia stratí významnú časť svojej konkurencieschopnosti voči globálnym hráčom,“ upozornil premiér. Situácia prichádza v čase, keď Európa čelí rastúcim energetickým nákladom a zvyšujúcim sa požiadavkám na diverzifikáciu zdrojov.
Nedorozumenia pri rokovaniach
Podľa Fica mali Slovensko a ďalšie krajiny, ako napríklad Maďarsko, pripravené viaceré návrhy na zabezpečenie plynulého tranzitu. Slovensko dokonca ponúklo možnosť tranzitu azerbajdžanského plynu alebo slovenského plynu nakúpeného dcérskou spoločnosťou SPP na hraniciach Ukrajiny a Ruska. „Boli sme veľmi blízko dohody, no ukrajinská strana tieto možnosti odmietla,“ dodal premiér.
Recipročné opatrenia na stole
Ak sa problém s tranzitom plynu nevyrieši, slovenská vláda je pripravená zaviesť voči Ukrajine recipročné opatrenia. Detaily týchto krokov však Fico nešpecifikoval. Je zrejmé, že Slovensko chce chrániť svoje národné záujmy a minimalizovať dopady na občanov i hospodárstvo.
V skratke:
- Tranzit plynu cez Ukrajinu bol ukončený od 1. januára 2025, čo spôsobuje vážne problémy Slovensku aj celej EÚ.
- Robert Fico označil rozhodnutie Ukrajiny za politické a právne nepodložené.
- Slovensko a Maďarsko ponúkali alternatívy na zachovanie tranzitu, no ukrajinská strana ich odmietla.
- V prípade nevyriešenia situácie je slovenská vláda pripravená zaviesť recipročné opatrenia voči Ukrajine.