Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na protestoch

Untitled 22

Počas pondelkových prvomájových demonštrácií vo Francúzsku bolo zranených 406 policajtov a žandárov, z toho 259 v Paríži. Polícia v súvislosti s násilnosťami zatkla 540 osôb, z toho 305 v hlavnom meste. Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin to povedal v utorok v televízii BFM.

Na strane demonštrantov je 61 zranených, z toho približne polovica v Paríži, informovala agentúra AFP. Útok zápalnou fľašou na policajta vyšetruje prefektúra ako pokus o vraždu, uviedol denník Le Figaro. Odbory zvolali na 6. júna ďalšie kolo protestov proti dôchodkovej reforme.

Francúzi protestujú proti dôchodkovej reforme už viac ako tri mesiace, pričom Sviatok práce je pre nich ďalšou príležitosťou na vyjadrenie nespokojnosti. Podľa policajných údajov z dnešného rána demonštrovalo v pondelok vo Francúzsku 800 000 ľudí, čo je približne o štvrtinu viac, ako boli pôvodné policajné odhady. Organizujúce odbory hovorili o 2,3 milióna účastníkov. Najmä v Lyone, Paríži a Nantes sprevádzali sprievody násilnosti, ktoré vyvolali skupiny maskovaných radikálov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Jeden policajt skončil v nemocnici s popáleninami na tvári, ale podľa ministra nebol ohrozený na živote. Muža zranil zápalnou fľašou, ktorú na neho hodil jeden z demonštrantov. Darmanin prisľúbil, že tento a ďalšie prípady vyšetrí. Povedal, že polícia použije aj zábery z konfrontácií, ktoré nakrútila pomocou dronov.

Dvadsaťosemročný policajt mal na sebe ohňovzdornú uniformu, ale na rukách a tvári mal popáleniny druhého stupňa. Polícia zatiaľ páchateľa nezadržala, ale parížska policajná prefektúra prípad vyšetruje ako pokus o vraždu verejného činiteľa, informuje Le Figaro s odvolaním sa na policajné zdroje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *