Hlavičky cesnaku budú ako päsť. Držte sa týchto pravidiel v záhrade

cesnak 1

Ak ste pestovali cesnak na záhrade, pravdepodobne ste sa už viackrát stretli so situáciou, keď napriek vašej snahe bola úroda pomerne slabá.

Nie je nič horšie ako stráviť týždne starostlivosťou o rastlinu, ktorá poskytuje slabú úrodu. Ak sa chcete tešiť z plodnej úrody cesnaku veľkosti päste dospelého muža, je nevyhnutné, aby ste sa držali týchto pravidiel.

Kedy sadiť cesnak?

Kľúčom k zberu veľkého a chutného cesnaku je jeho šikovné pestovanie. Ten môžete vysádzať na jar aj na jeseň, hoci práve jesenná úroda zaručuje oveľa vyššiu úrodu – hovoríme o takzvanom zimnom cesnaku.

Cesnak vysadený na jeseň je schopný prezimovať a rásť už skoro na jar. Odporúča sa vysádzať ho v období od septembra do októbra.

Na správny rast potrebuje rastlina úrodnú pôdu, ktorá bola zásobená veľkou dávkou kompostu. Čím viac humusu je v pôde, tým lepšie. Rastlina tak bude menej citlivá na nedostatok vody. Nezabudnite ju tiež v marci a apríli prihnojiť. Odporúčame prírodné hnojivá na báze kompostu alebo hnoja.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Desať potravín z ktorých sa nakopne chudnutie a začne miznúť brušný tuk

Majte to na pamäti a svoju úrodu nepoznáte

Predpokladom pre pestovanie plodného cesnaku je dostatočne slnečná poloha. Cesnaku sa darí aj v polotieni, hoci najradšej rastie na plnom slnku. Nevysádzajte ho v blízkosti ihličnanov alebo stromov, ktoré poskytujú veľa tieňa, pretože ho sabotujete.

Z hľadiska polohy sa cesnak oplatí vysádzať vedľa jahôd. Jahody tak budú menej náchylné na choroby a cesnak s nimi nebude bojovať o živiny.

Ak z vysadeného cesnaku vyrastajú výhonky kvetenstva, v období od júna do júla by sa mal zošľachtiť odlomením samotného kvetenstva.

Nezničte cesnak tesne pred zberom.

Počas obdobia dažďov nezabudnite cesnak mulčovať. Je známe, že v horúcom lete po období dažďov nie je možné skrotiť burinu. Mulčovanie vám v tom pomôže a navyše obohatí pôdu o humus, ktorý je pre cesnak cenný.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí jeden pohlad na melón a viete, že kupujete ten najsladší a čerství

Buďte opatrní aj pri zbere. Ten sa vykonáva v období od júla do augusta. So zberom nečakajte príliš dlho, pretože ak tento termín premeškáte, cesnak sa vám môže v pôde rozpadnúť na jednotlivé strúčiky.

Po zbere je dobré cesnak trochu vysušiť, aby sa lepšie skladoval. Ak sa vám podarilo vypestovať cesnak veľký ako päsť dospelého človeka, nezabudnite ho na ďalšiu sezónu zasadiť tam, kde ste pestovali cibuľu, pór alebo pažítku. Je lepšie vysadiť ho po fazuli, hrachu, karfiole, tekviciach alebo uhorkách a paradajkách. Takto vám v nasledujúcej sezóne vyrastie ešte krajšia úroda!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *