Čistenie toalety je rozhodne dosť nepríjemná činnosť. Ešte horšie je, ak musíte čistiť toalety mimo domova, napríklad v práci, kde ich používa viac ľudí. Upratovači sa vyznajú, takže majú aj svoje triky, ako si prácu čo najviac uľahčiť.
Usadené nečistoty a tvrdá voda
Ak sa toaleta čistí pravidelne, zvyčajne stačí rýchle umytie a máte hotovo. Aj keď sa v nej usadili nečistoty, často ju stačí len vydrhnúť kefou a spláchnuť.
Horšie je to však, ak je v oblasti tvrdá voda – vtedy sa v toalete často usadzuje vodný kameň alebo hrdza, ktoré vytvárajú naozaj nevzhľadné a odpudzujúce škvrny. A vydrhnúť takto poškodenú toaletu môže byť celkom problém, najmä ak sa jej predtým nevenovala dostatočná pozornosť.
Použite kyselinu citrónovú a jedlú sódu
Kyselina citrónová funguje na tieto usadeniny najlepšie, dokonca lepšie ako čistiace prostriedky dostupné na trhu. Nasypte ju do misy a nechajte pôsobiť cez noc, ráno potom toaletu dôkladne vydrhnite. Táto metóda vám pomôže zbaviť sa všetkých usadenín a zažltnutých škvŕn.
O niečo náročnejšia, ale tiež účinnejšia je možnosť s jedlou sódou. Zmiešajte jedlú sódu a citrónovú šťavu alebo jedlú sódu a kyselinu citrónovú s trochou vody. V každom prípade by mala vzniknúť lepkavá pasta. Tú potom naneste na misu, najmä na miesta, kde sa usadila hrdza. Opäť nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom začnite drhnúť.
Použite rukavicu a zubnú kefku
Aj pri čistení toalety doma je dobré používať gumené rukavice, v práci je to absolútna nevyhnutnosť. Potom sa nemusíte obávať siahnuť do misy so zubnou kefkou a vydrhnúť všetky ťažko dostupné miesta – najmä pod okrajom a pod záchodovou doskou.
Ak používate závesné osviežovače na toalete, musíte vydrhnúť aj túto a miesta okolo nej – pretože práve tu sa často zachytávajú nečistoty a baktérie.