Hrozí kolaps v nemocniciach. Slovenskí lekári sa vyhrážajú odchodom do zahraničia

nemocnica
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Konsolidácia verejných financií, ktorú plánuje ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SSD), narazila na vlnu odporu zo strany zdravotníkov. Jedným z navrhovaných opatrení je zníženie valorizácie platov zdravotníkov v nemocniciach a ambulanciách na tri percentá po dobu jedného roka. Tento návrh vyvolal ostrú reakciu medzi lekármi a sestrami, ktorí upozorňujú na vážne dôsledky pre celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zdravotníci varujú, že na konci reťazca dopadov budú práve pacienti, ktorí utrpia najviac.

Hrozba destabilizácie zdravotného sektora

Zástupcovia nemocníc vyjadrujú obavy, že znižovanie finančných prostriedkov v zdravotníctve môže spôsobiť vážne problémy. Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka je už teraz zdravotnícky sektor finančne poddimenzovaný a vláda by mala okamžite dofinancovať zdravotníctvo sumou 250 až 300 miliónov eur. Na rok 2025 sa odhaduje, že nemocnice budú potrebovať ďalších minimálne 140 miliónov eur na vykrytie nákladov. Petko varuje, že ak sa vláda rozhodne skresať rozpočet sektora o 259 miliónov eur, hrozí až kolaps systému.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Banánové šupky pridajte do vývaru. Z toho výsledku budete prekvapený

Zničené dohody a výstrahy lekárov

Lekárske odborové združenie (LOZ) tvrdí, že vládne opatrenia zničia Memorandum z roku 2022, ktoré malo po výpovediach vyše 2 100 lekárov zlepšiť podmienky v zdravotníctve. Predseda LOZ, Peter Visolajský, varuje, že lekári nebudú vykonávať nadčasy a pohotovosť nad zákonné limity, čo ohrozí fungovanie nemocníc. Zároveň zdôrazňuje, že vláda svojím konaním podnecuje zdravotníkov k odchodu do zahraničia, čo z dlhodobého hľadiska ešte viac oslabí slovenské zdravotníctvo. Visolajský vyzýva vládu, aby prestala šetriť na zdravotníkoch a pacientov nevystavovala riziku.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Stačí zjesť hrsť denne. Vaše črevá a trávenie sa napravia

Sestry a pôrodné asistentky v ohrození

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) sa pridáva k vlnám kritiky. Jej prezidentka Iveta Lazorová upozorňuje, že zníženie valorizácie platov len zhorší situáciu, keďže už dnes v systéme chýba vyše 14-tisíc sestier. Mnohé z nich zvažujú odchod do zahraničia alebo do dôchodku, čím sa prehĺbi nedostatok zdravotníckeho personálu.

Dopady na pacientov a ceny zdravotníckych pomôcok

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V januári urobte toto s ovocnými stromami, aby ste v lete mali zdravú úrodu

Podľa Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) sa konsolidácia dotkne aj cien pomôcok, čo zasiahne najmä pacientov odkázaných na ich pravidelné používanie. Asociácia požaduje zníženie DPH na zdravotnícke pomôcky na päť percent, čo by mohlo zmierniť sociálne dopady opatrení vlády.

Zhrnutie:
Vládne konsolidačné opatrenia, ktoré spomaľujú rast platov zdravotníkov, vyvolali silný odpor medzi lekármi, sestrami a nemocnicami. Zdravotníci varujú pred destabilizáciou systému, masovými odchodmi personálu do zahraničia a ohrozením pacientov. Odbory tiež upozorňujú na zvýšenie cien zdravotníckych pomôcok, čo môže zasiahnuť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *