Ruský energetický gigant Gazprom v stredu ráno zastavil prepravu zemného plynu cez ukrajinské územie do Európy. K prerušeniu dodávok došlo presne o 06:00 moskovského času (05:00 SEČ), pričom hlavným dôvodom je ukončenie platnosti tranzitnej dohody medzi Gazpromom a Ukrajinou. Informáciu zverejnila agentúra TASS na základe oficiálneho vyhlásenia spoločnosti Gazprom.
Koniec spolupráce ovplyvní európsky trh
Tento krok môže mať významný dopad na európsky trh s energiami, keďže ukrajinský tranzit patrí medzi kľúčové cesty pre dodávky ruského plynu do Európy. Napriek tomu, že v posledných rokoch sa mnohé európske krajiny snažili diverzifikovať svoje energetické zdroje, ruský plyn stále predstavuje významnú časť ich energetického mixu.
Gazprom vo vyhlásení uviedol, že nepredĺženie dohody bolo rozhodnutím ukrajinskej strany. Ukrajinské orgány zatiaľ podrobnosti tohto rozhodnutia nezverejnili, no situácia ďalej zvyšuje napätie medzi oboma krajinami, ktoré už niekoľko rokov čelia geopolitickým konfliktom.
Alternatívne cesty a dôsledky pre spotrebiteľov
Ruský plynárenský monopol v posledných rokoch investoval do budovania alternatívnych tranzitných ciest, ako sú plynovody Nord Stream a TurkStream, ktoré obchádzajú Ukrajinu. Napriek tomu ukrajinský tranzit zostáva dôležitým článkom infraštruktúry, najmä v kontexte vysokého dopytu po plyne v zimnom období.
Prerušenie tranzitu môže viesť k zvýšeniu cien plynu na európskych trhoch a k obavám o stabilitu dodávok v najbližších mesiacoch. Analytici varujú, že ak sa situácia rýchlo nevyrieši, môže to spôsobiť ďalší tlak na európske domácnosti a podniky, ktoré už teraz čelia energetickej kríze.
Politický rozmer krízy
Energetická závislosť Európy od Ruska je často predmetom politických diskusií. Tento vývoj môže posilniť volanie po väčšej energetickej nezávislosti a urýchlení prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Európska únia by mohla v reakcii na tento krok prehodnotiť svoje stratégie a posilniť sankcie voči Rusku, čím by sa geopolitické napätie ešte viac prehĺbilo.