Je to tu! Čínsky prezident sa pripravuje na vojnu, generálov vyzval „odvážte sa bojovať!“

cinsky prezident si tin pching

Čínsky vodca Si Ťin-pching povedal, že sa pripravuje na vojnu. Počas marcového výročného zasadnutia čínskeho parlamentu predniesol celkovo štyri prejavy o vojnovej pripravenosti.

V jednom z prejavov Si Ťin-pching dokonca vyzval svojich generálov, aby sa „odvážili bojovať“.

Čínska vláda oznámila 7,2-percentné zvýšenie svojho ročného rozpočtu na obranu, pričom za posledných desať rokov sa táto suma zdvojnásobila na viac ako 220 miliárd dolárov (vyše 4,7 bilióna eur), uvádza analytická webová stránka Forreign Affairs, ktorá dospela k záveru, že Peking je pripravený použiť silu na obsadenie Taiwanu. Usudzuje tak na základe Siovho vyhlásenia o „zjednotení vlasti“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Tohtoročné zasadnutie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov a Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencie bolo iné ako zvyčajne. Odznela na ňom esej, ktorú 1. marca uverejnil časopis Komunistickej strany Číny s názvom „Pod Si Ťin-pchingovou myšlienkou o posilnení armády budeme postupovať víťazne“.

Text eseje sa odvoláva na najvyšší čínsky vojenský orgán – Ústrednú vojenskú komisiu – a hovorí, že „modernizácia národnej obrany a armády sa musí urýchliť“. Autor označuje Spojené štáty a ich spojencov za hlavné príčiny súčasných problémov Číny. „Západné krajiny na čele so Spojenými štátmi vykonávajú voči nám zadržiavanie zo všetkých strán, obkľúčenie a potláčanie, čo prinieslo bezprecedentne vážne problémy pre rozvoj našej krajiny,“ uvádza sa v texte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

„S nepriateľom treba hovoriť jazykom, ktorému rozumie, a víťazstvom si vydobyť mier a rešpekt. V novej ére ľudová armáda trvá na použití sily na ukončenie boja,“ uvádza sa ďalej v materiáli, kde sa okrem iného vymenúvajú aj minulé víťazstvá Číny.

V posledných mesiacoch Peking predstavil nové zákony o vojenskej pripravenosti, uviedol do prevádzky nové protiletecké kryty v mestách pozdĺž Taiwanského prielivu a nové úrady pre „mobilizáciu národnej obrany“ po celej krajine.

One Reply to “Je to tu! Čínsky prezident sa pripravuje na vojnu, generálov vyzval „odvážte sa bojovať!“”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *