Jesenná výsadba ovocných stromov a kríkov. Hnojenie pred a po výsadbe

sadenie stromcekov ovocnych
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu ovocných stromov a kríkov. Toto obdobie ponúka vhodné podmienky na zakorenenie nových rastlín ešte pred príchodom zimy.

Úspech však nezávisí len od správneho načasovania, ale aj od dôkladnej prípravy pôdy.

Tento proces zahŕňa viac ako len vykopanie jamy – kvalitná pôda je základom zdravého rastu. Ak chcete v budúcnosti bohatú úrodu, venujte príprave pôdy dostatočnú pozornosť.

Výsadba ovocných stromov a kríkov: Začíname správne

Plánujete rozšíriť záhradu o nové odrody jabloní, hrušiek, sliviek či čerešní? Alebo by ste radi pridali kríky ako maliny, ríbezle, čučoriedky či egreše? Jeseň je ideálny čas na tieto práce. Ak plánujete založiť vinicu, dávajte pozor na správne načasovanie, aby mladé a citlivé rastliny nepodľahli mrazom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Starší vodič zrazil policajtku pri Nitre

Pri príprave jamy na výsadbu však nestačí iba vykopať otvor. Mladé rastliny majú citlivý koreňový systém, ktorý si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby sa dobre uchytili v novej pôde. Dokonca aj v záhradách s úrodnou pôdou sa odporúča jamu obohatiť prírodnými hnojivami.

sadenie stromov

Ako obohatiť pôdu?

Ak je pôda vyčerpaná, pridajte kvalitné organické hnojivo. Ideálnou voľbou je dobre rozložený maštaľný hnoj. Tento krok si však vyžaduje čas: jamu s hnojom treba pripraviť aspoň 1,5 mesiaca pred výsadbou. Zmiešajte hnoj s kvalitnou pôdou a nechajte zmes „odpočívať“. Pri samotnej výsadbe uložte rastliny na vrstvu čistej pôdy, aby korene neprišli do priameho kontaktu s hnojivom – to by mohlo spôsobiť ich poškodenie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Mamičke v bratislavskej nemocnici chceli ukradnúť dieťa. Už to rieši polícia

Ak nemáte čas na dlhodobú prípravu, môžete použiť dobre prepracovaný kompost. Tento spôsob je rýchlejší a stále poskytne rastlinám dostatok živín. Dbajte však na to, aby vrchná vrstva pôdy bola bohatá na živiny a dobre zadržiavala vodu.

Čo nepoužívať pri výsadbe?

Vyhnite sa používaniu:

  • Čerstvého hnoja – môže poškodiť korene vysokou koncentráciou živín.
  • Slamnatého hnoja – vysušuje pôdu a bráni rastu koreňov.
  • Umelých hnojív – ich vysoká koncentrácia môže poškodiť jemné korene a spomaliť ich rast.

Dodatočná starostlivosť o mladé rastliny

Po výsadbe nezabudnite rastliny zamulčovať. Použite organickú vrstvu, napríklad dobre rozložený hnoj alebo kompost, ktorý postupne uvoľňuje živiny a chráni korene pred chladom. Mulč nerozkladajte priamo okolo kmeňa, aby ste zabránili šíreniu buriny alebo rastu konkurenčných rastlín.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Chránia pred chorobami a zápalmi. Tieto koreniny jedzte v zime

V skratke

Príprava pôdy na výsadbu ovocných stromov a kríkov je nevyhnutná pre ich zdravý rast. Použite dobre rozložený hnoj alebo kompost, ktorý zmiešate s pôdou a necháte odstáť. Vyhnite sa čerstvému hnoju či umelým hnojivám, ktoré by mohli poškodiť korene. Po výsadbe aplikujte mulč, aby ste ochránili korene pred zimou a zabezpečili rastlinám postupný prísun živín. Týmto spôsobom si zabezpečíte zdravú a plodnú záhradu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *