Kľúčové rozvíjajúce sa mocnosti sa vyhýbajú podpore USA v konflikte s Ruskom a Čínou

usa g8da896d37 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nová národná obranná stratégia Washingtonu považuje Čínu za najvýznamnejšieho strategického konkurenta Ameriky, zatiaľ čo Rusko je označované za „akútnu hrozbu“ schopnú kybernetických a raketových útokov na USA.

Celý rad veľkých rozvojových krajín sa snaží vynechať zintenzívňujúci sa konflikt USA s Ruskom a Čínou, citovali americké noviny úniky z Pentagónu.

Uniknuté informácie obsahujú tajné hodnotenia amerických spravodajských služieb, z ktorých vyplýva, že krajiny ako India, Brazília, Pakistan a Egypt sa snažia „rozdeliť lojalitu v dobe, keď Amerika už nie je nespochybniteľnou svetovou superveľmocou“.

Podľa dokumentov čelí globálny program prezidenta Joea Bidena značným výzvam, pretože vplyvné uvedené regionálne mocnosti sa „snažia zostať bokom“ sporu Washingtonu s Moskvou a Pekingom a niekedy toto súperenie využívajú vo svoj prospech.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Poľsko hlási najviac prípadov vtáčej chrípky v EÚ: Situácia je najvážnejšia od roku 2021

Pokiaľ ide o Pakistan, v jednom z uniknutých dokumentov sa uvádza, že štátna ministerka zahraničných vecí tejto krajiny Hina Rabbani Khar v marci tvrdila, že Islamabad sa už „nemôže pokúšať udržať strednú cestu medzi Čínou a Spojenými štátmi“.

Khar údajne v internom memorande vyjadrila obavy, že „inštinkt“ zachovať partnerstvo Pakistanu s Amerikou môže poškodiť „skutočnú strategickú“ spoluprácu Islamabadu s Pekingom.

Pokiaľ ide o Indiu, v jednom z ďalších uniknutých dokumentov sa uvádza, že poradca pre národnú bezpečnosť krajiny Adžit Kumar Doval predtým ubezpečil svojho ruského partnera Nikolaja Patruševa o podpore Naí Dillí Moskve „na multilaterálnych miestach, pričom vyzdvihol aj neochotu Indie podporiť Západom podporovanú rezolúciu OSN o Ukrajine“.

Biely dom ani americké ministerstvo obrany sa k tejto záležitosti nevyjadrili.

Vedecký pracovník Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier Matias Spektor pre americké noviny uviedol, že rozvíjajúce sa mocnosti sa „rekalibrujú“, keďže Čína rozširuje „nový ekonomický a vojenský vplyv“ a Rusko „demonštruje svoju schopnosť odrážať tlak Západu“.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenskyj bude zúriť. Trump si nebral servítku a povedal to na rovinu

„Nie je jasné, kto skončí na vedúcej pozícii o 10 rokov, takže potrebujú diverzifikovať svoje riziko a zabezpečiť sa,“ dodal vedec.

V novej národnej obrannej stratégii USA, ktorá bola zverejnená koncom októbra 2022 spolu s Prehľadom jadrovej politiky krajiny a Prehľadom protiraketovej obrany, Bidenova administratíva označila Čínu za „následného strategického konkurenta pre nadchádzajúce desaťročia“, pričom Rusko označila za „akútnu hrozbu“.

„[Čína] a Rusko v súčasnosti predstavujú nebezpečnejšie výzvy pre bezpečnosť a ochranu doma, a to aj napriek pretrvávajúcim teroristickým hrozbám,“ tvrdilo sa v dokumente a dodalo sa, že obe krajiny nasadili vesmírne kapacity, ktoré by údajne mohli zaútočiť na GPS a ďalšie „vesmírne kapacity USA, ktoré podporujú vojenskú moc a každodenný civilný život“.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do Európy o pár dní príde extrémna búrka, ktorá spôsobí záplavy

V rozhovore s novinármi po zverejnení stratégie vtedy americký minister obrany Lloyd Austin tvrdil, že hoci Rusko „nemôže dlhodobo systémovo ohrozovať Spojené štáty“, na rozdiel od Číny „predstavuje bezprostrednú a ostrú hrozbu pre naše [americké] záujmy a hodnoty“.

Pokiaľ ide o utajované spravodajské dokumenty, tie v posledných týždňoch unikli na stránky sociálnych médií a poskytli najmä informácie o množstve citlivých bezpečnostných záležitostí súvisiacich s konfliktom na Ukrajine vrátane ukrajinskej protivzdušnej obrany, ruských vojenských aktivít a hodnotení amerického konfliktu.

Pentagón potvrdil, že dokumenty „zrejme obsahujú citlivé a vysoko utajované materiály“, ale trval na tom, že prinajmenšom niektoré boli sfalšované. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zasa naznačilo, že úniky môžu byť falošné a odrážať úmyselný pokus zavádzať Moskvu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *