Nový prieskum organizácie GLOBSEC odhalil výrazné rozdiely medzi postojmi krajín strednej a východnej Európy k obrane vlasti. Až 81 % obyvateľov Českej republiky uviedlo, že by boli ochotní brániť svoju krajinu v prípade vojenského konfliktu. Vyšší podiel zaznamenalo len Poľsko (84 %). Na opačnom konci rebríčka skončilo Slovensko – obranu vlasti by podporilo len 49 % respondentov.
Do prieskumu sa zapojilo deväť krajín: Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko a Bulharsko. Slovensko bolo jedinou krajinou, kde väčšina opýtaných odmietla myšlienku aktívne sa postaviť na obranu štátu.
Maďarsko skončilo hneď za Českom s 78 %, Bulhari boli mierne nad slovenským priemerom. Výsledky jasne ukazujú, že medzi krajinami bývalého východného bloku existujú zásadné odlišnosti v postoji k obrane štátu.
Zaujímavé je, že zatiaľ čo Česi vykazujú vysokú ochotu zapojiť sa do obrany, podľa stredajšieho prieskumu CVVM až dve tretiny z nich neveria, že by sa Česká republika dokázala v prípade napadnutia ubrániť. Tento rozpor poukazuje na nízku dôveru v obranné kapacity štátu.
Rastúci dopyt po obrane a vojenskej službe
Podľa dát GLOBSECu si 74 % Čechov myslí, že ich krajina by mala zvýšiť výdavky na obranu. Najviac túto potrebu vnímajú Poliaci (92 %), naopak najmenej Estónci (62 %).
Rovnako silnú podporu má aj myšlienka rozšírenia dobrovoľnej vojenskej služby – súhlasilo s ňou 78 % opýtaných v rámci všetkých krajín.
„Závery prieskumu ukazujú, že v myslení Európanov dochádza k posunu – bezpečnosť a odolnosť už nevnímajú len ako úlohu štátu a inštitúcií, ale aj ako spoločenskú prioritu,“ uviedla Dominika Hajdu, politická a programová riaditeľka GLOBSECu.
NATO si získava dôveru, Ukrajina rozdeľuje
Spokojnosť s členstvom v NATO vyjadrilo v priemere 82 % respondentov, v Českej republike dokonca až 86 %. O niečo nižšiu podporu ukázal prieskum CVVM – 78 % Čechov uviedlo, že sú s členstvom spokojní.
Veľké rozdiely medzi krajinami sa objavili pri otázke podpory Ukrajiny v konflikte s Ruskom. Väčšina obyvateľov ôsmich z deviatich krajín považuje ukrajinské právo na obranu a protiútok za opodstatnené. Jedinou výnimkou bolo Maďarsko, kde tento názor väčšina nesdieľa.
Na Slovensku prevláda názor, že pre ukončenie vojny by sa Ukrajina mala vzdať časti svojho územia – s týmto tvrdením súhlasilo 52 % Slovákov. V Česku to bolo len 38 %.
„Každým rokom sa ukazuje, že Česi a Slováci si prestávajú byť podobní. Priepasť medzi týmito dvoma bratskými národmi sa čoraz viac prehlbuje,“ vyhlásila na tlačovej konferencii analytička Centra pre demokraciu a odolnosť GLOBSECu Katarína Klingová.
V Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku si väčšina opýtaných myslí, že dodávky zbraní Ukrajine predlžujú vojnu. V Českej republike tento názor zdieľa 45 % respondentov.
Obavy z Ruska a Číny
Rusko ako hrozbu pre svoju krajinu vníma len polovica Slovákov. V Maďarsku je to 46 % a v Bulharsku dokonca len 30 %. V ostatných krajinách sa tento podiel pohybuje od 64 % (v Rumunsku) až po 86 % (v Poľsku).
Zaujímavosťou je, že Česká republika je jediným štátom v prieskume, kde väčšina respondentov (53 %) považuje za hrozbu aj Čínu. V Bulharsku ju takto vníma iba 15 % ľudí.