Ľudia po celom svete prestávajú jesť avokádo. Keď zistíte dôvod, prestanete aj vy

avokado
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ešte pred pár rokmi bolo avokádo symbolom zdravého životného štýlu a neodmysliteľnou súčasťou moderných diét.

Tento plod, bohatý na zdravé tuky a dôležité živiny, si získal popularitu po celom svete a stal sa základom obľúbených jedál, ako je guacamole či avokádové toasty. Dnes sa však na avokádo pozeráme aj z iného uhla – mnohí ľudia začínajú vnímať jeho ekologické a etické súvislosti. Mali by sme preto prehodnotiť jeho konzumáciu?

Ekologická daň za avokádo

Narastajúci dopyt po avokáde viedol k prudkému rozšíreniu jeho produkcie, najmä v krajinách Latinskej Ameriky, ako sú Mexiko, Čile či Peru. Aby sa pokryli celosvetové potreby, vyrubujú sa rozsiahle lesy, čo vedie k degradácii ekosystémov a ohrozeniu viacerých živočíšnych druhov.

Veľkým problémom je aj spotreba vody – pestovanie avokáda si vyžaduje jej obrovské množstvo. Odhaduje sa, že na produkciu jedného kilogramu tohto ovocia je potrebných až 600 litrov vody. V oblastiach sužovaných suchom, ako je napríklad Čile, spôsobujú masové plantáže vážne vodné krízy a obmedzujú prístup miestnych obyvateľov k pitnej vode.

Avokádo a organizovaný zločin

Znepokojujúcim aspektom pestovania avokáda je aj jeho prepojenie s organizovaným zločinom. V Mexiku si lukratívny avokádový biznis získal pozornosť drogových kartelov, ktoré začali preberať kontrolu nad plantážami, vydierať farmárov a využívať násilné metódy nátlaku. V štáte Michoacán, ktorý je hlavným producentom avokáda, prišli viacerí pestovatelia o život pri pokuse vzoprieť sa týmto praktikám.

Podmienky práce na niektorých plantážach sú navyše mimoriadne ťažké – pracovníci dostávajú nízke mzdy, pracujú v neľudských podmienkach a ich práva sú často porušované. Z týchto dôvodov začína byť avokádo vnímané nielen ako zdravá potravina, ale aj ako produkt s pochybnou etickou hodnotou.

Hnutie „Avocadon’t“ – nová spotrebiteľská osveta

Stále viac ľudí sa rozhoduje obmedziť konzumáciu avokáda a hľadať udržateľnejšie alternatívy. V západnej Európe, najmä vo Veľkej Británii a Škandinávii, niektoré reštaurácie dokonca avokádo úplne vyradili zo svojho menu. Populárnym sa stáva aj hnutie „Avocadon’t“, ktoré podporuje zodpovedný prístup k stravovaniu a vyhýbanie sa produktom s vysokou environmentálnou a etickou záťažou.

To však neznamená, že sa avokáda musíme úplne vzdať. Dôležité je vyberať si plody s certifikátom Fairtrade, ktorý zaručuje lepšie pracovné podmienky a menší negatívny dopad na životné prostredie. Alternatívou je aj kupovanie avokáda z krajín ako Španielsko či Izrael, kde sú metódy pestovania šetrnejšie než v Latinskej Amerike.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *