Maďarsko prijalo zákon, ľudia budú nahlasovať LGBTI rodiny a nasledovať bude „náprava do legálneho stavu“

viktor orban madarsky premier

Maďarský parlament prijal kontroverzný zákon, ktorý rozširuje európsku smernicu o ochrane whistleblowerov a zahrnuje do nej nahlasovanie existencie LGBTI rodín. Aktivisti sa domnievajú, že táto nová legislatíva je inšpirovaná Ruskom a považujú ju za ďalší krok v boji proti dúhovej komunite v Maďarsku.

Nový zákon umožní ľuďom anonymne informovať o aktivitách, ktoré porušujú maďarskú ústavu týkajúcu sa manželstva a rodiny, ako aj práva detí na identifikáciu podľa pohlavia pri narodení. Maďarská ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy a stanovuje, že matkou je žena a otcom muž. Preto sa tento zákon môže zameriavať najmä proti rovnakopohlavným párom, ktoré vychovávajú deti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Okrem toho nový zákon zahŕňa aj online portál, ktorým by ľudia mohli nahlasovať dúhové komunity v Maďarsku. V zákone sa však tieto komunity umiestňujú vedľa ľudí, ktorí propagujú nacistický režim. Po overení správnosti nahlásenia by mala nasledovať náprava do legálneho stavu pomocou „potrebných nástrojov“, náprava spôsobenej škody a vo vhodných prípadoch aj trestné konanie.

Európska komisia môže podľa európskeho práva zažalovať členské krajiny za nesprávne prebratie nariadení a smerníc a prijímanie zákonov, ktoré idú proti európskemu právu. Maďarsko už čelí žalobe za predchádzajúci homofóbny zákon. V tejto žalobe bude Súdny dvor EÚ prvýkrát rozhodovať o tom, či krajina porušila základné hodnoty EÚ ako také.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Organizácia Forbidden Colours, ktorá sa zaoberá bojom za práva LGBTI+ ľudí, kritizovala nový zákon a nazvala ho kópiou ruskej legislatívy. Situácia v Maďarsku je stále napätá a diskutuje sa o tom, či sa krajina dostane do sporu s Európskou úniou kvôli porušeniu základných hodnôt a práv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *