Majitelia áut si pred letom dávajú uterák na prístrojovú dosku. Zvyšuje to hodnotu auta

Snimka obrazovky 2023 07 17 o 8.47.46

V krajinách, kde je všeobecne vyššia teplota ako na Slovensku, si vodiči áut rozprestierajú na palubných doskách uteráky, ktoré si nemožno nevšimnúť. Zaujímavé je, že tento jav je čoraz bežnejší aj u nás. Vysvetľujeme prečo.

Prečo vodiči umiestňujú uteráky na palubnú dosku svojich áut?

Napríklad na dovolenke v južnom Taliansku je bežné vidieť autá, ktorých lak má ďaleko od dokonalosti. Odfarbený, popraskaný a zašlý lak na vozidlách nie je spôsobený nedostatočnou starostlivosťou o vozidlo, ale za tento stav sú do veľkej miery zodpovedné slnečné lúče, ktoré majú negatívny vplyv na karosériu.

Slnečné lúče prenikajúce cez čelné sklo môžu poškodiť aj materiál prístrojovej dosky, ktorá v závislosti od kvality použitých materiálov začne po určitom čase praskať, tvrdnúť a meniť svoju farbu na nepeknú. Preto je jedným z najjednoduchších a najlacnejších spôsobov, ako minimalizovať riziko negatívneho pôsobenia slnečných lúčov, prikrytie palubnej dosky uterákom alebo dekou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Naše babičky to pili vo veľkom. Pomáha vyčistiť črevá a všetok odpad z tela

Samozrejme, namiesto uteráka alebo prikrývky rozprestretej nad kabínou môžete na čelné sklo položiť kus kartónu a pritlačiť ho stieračmi, čo zabezpečí, že sa lúče nielen dostanú dovnútra vozidla, ale ani toľko nezahrejú interiér.

Mimoriadne obľúbené sú aj protislnečné termorohože, ktoré sa tiež pripevňujú na čelné sklo a odrážajú slnečné lúče. Čoraz rozšírenejšie sú aj reflexné kryty v tvare dáždnika, ktoré sa rozkladajú vo vnútri vozidla.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte denne túto zeleninu. Vyčistí vám čreva a zlepší pokožku

Ako môžem chrániť svoje vozidlo pred slnečnými lúčmi?

Ak sa obávate, že vaše auto bude poškodené slnečnými lúčmi zvnútra aj zvonka, oplatí sa ho riadne chrániť. Pokiaľ ide o lak vozidla, môžeme ho chrániť pred degradáciou pomocou rôznych typov špecifík, ako sú tvrdé vosky alebo ochranné kremenné a keramické nátery, ktoré sa nanášajú na lak.

Na trhu nechýbajú ani špeciálne prípravky na prístrojovú dosku a čalúnenie vozidla. Tie nielenže minimalizujú účinky slnečných lúčov, ale aj osviežujú komponenty vo vnútri vozidla a zabraňujú ich „starnutiu“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *