Máme si ústa oplachovať po čistení zubov alebo to skôr škodí?

cistenie zubob
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Dňa 20. marca si pripomíname Svetový deň ústneho zdravia – ideálnu príležitosť zamyslieť sa nad dôležitosťou každodennej hygieny a prevencie v starostlivosti o zuby. Zároveň je to vhodný čas odpovedať si na často kladenú otázku: je správne vyplachovať si ústa vodou hneď po umytí zubov?

Podľa údajov Svetovej dentálnej federácie (FDI) až 90 % svetovej populácie trpí problémami spojenými s ústnou dutinou. Jedným z najčastejších ochorení je zubný kaz, ktorého vznik je podporovaný aj vysokým príjmom cukru – najmä v potravinách a nápojoch. Kaz je infekčné ochorenie spôsobené baktériami, ktoré sa môžu šíriť z jedného zuba na druhý.

Ako prevencia sa do zubných pást pridáva fluorid – účinná látka, ktorá spevňuje sklovinu a chráni ju pred poškodením. Práve preto viacerí odborníci neodporúčajú vyplachovanie úst vodou hneď po čistení zubov. Prečo?

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vyskúšajte hnojivo z ovsených vločiek. Podporí rast paradajok, paprík aj uhoriek

Oplachovanie po čistení zubov – pomáha alebo škodí?

Pred niekoľkými rokmi hygienici odporúčali vyplachovať ústa vodou po čistení zubov, aby sa odstránili zvyšky povlaku. Dnes sa však postoj zubných lekárov výrazne zmenil. Mnohí z nich upozorňujú, že oplachovanie úst bezprostredne po čistení môže znížiť účinnosť zubnej pasty.

Vyplachovaním totiž odstraňujeme aj cenné aktívne zložky, ako napríklad fluorid, ktorý by mal na zuboch zotrvať dlhšie, aby mohol efektívne pôsobiť. To isté platí aj pre ďalšie zložky pást určené na podporu zdravia ďasien a ústnej sliznice. Odborníci preto odporúčajú: namiesto oplachovania stačí po čistení len vypľuť prebytočnú pastu a sliny. Ak však máte nepríjemný pocit z toho, že si ústa nevypláchnete, počkajte aspoň 15–20 minút a následne si ich opláchnite malým množstvom vody.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Prečo cesnak na jar žltne? Najčastejšie príčiny a domáce prírodné riešenia pre zdravú úrodu

Ako často a ako dlho si čistiť zuby?

Základom zdravých zubov je pravidelná a dôkladná hygiena. Zubári odporúčajú čistiť si zuby minimálne dvakrát denne – ideálne ráno po raňajkách a večer pred spaním.

Dôležitý je aj čas čistenia. Pri použití elektrickej kefky by malo čistenie trvať aspoň dve minúty, pri klasickej (manuálnej) kefke aspoň tri minúty. To je dostatočný čas na efektívne odstránenie baktérií a zvyškov jedla aj z menej dostupných miest.

Svetový deň ústneho zdravia – nie len pre zubárov

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vodič vo Vigľaši vpálil rýchlosťou 150km/h do ženy. Jej telo letelo desiatky metrov a on ušiel

Svetový deň ústneho zdravia vznikol z iniciatívy FDI v roku 2007, pôvodne sa slávil 12. septembra. Od roku 2013 sa oficiálne pripomína 20. marca. Cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o tom, aký veľký vplyv má zdravie ústnej dutiny na celkové zdravie človeka.

Ako zdôrazňuje Regionálna hygienická stanica v Bydgoszczi: „Dzień ten ma na celu przypominać społeczeństwom oraz decydentom o znaczeniu zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz komfortu jego życia.“

Takéto iniciatívy ako Svetový deň ústneho zdravia pomáhajú ľuďom uvedomiť si význam správnej hygieny, preventívnych prehliadok a starostlivosti o chrup počas celého života.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *