Máte takéto biele pruhy na nechtoch? Dajte si pozor na tieto znamenia

nechty

Biela oblasť v tvare polmesiaca na spodnej strane nechtu sa nazýva lunula (alebo malý mesiac). Ukázalo sa, že na jej veľkosti, tvare a farbe záleží a môže nám veľa povedať o našom zdravotnom stave.

Lunula je viditeľná na niektorých alebo všetkých prstoch, najčastejšie na palcoch. Jej biela farba je spôsobená slabšou priľnavosťou nechtovej platničky k nechtovej matrici.

Príliš veľký nechtový zákal – čo to znamená?

Podľa tradičnej čínskej medicíny môžu príliš veľké polkruhy na nechtoch naznačovať problémy s kardiovaskulárnym systémom a nízky krvný tlak. Spravidla by obláčiky nemali presiahnuť 25 % veľkosti nechtu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Veľmi dobré hnojivo pre paradajky. Vie si ho vyrobiť každý

Nedostatok polkruhov na nechtoch – čo to môže naznačovať?

Nedostatok svetlých polmesiačikov môže poukazovať na celkové oslabenie organizmu v dôsledku nedostatočne vyváženej stravy. Dôležitý je vitamín B12, ktorý je nevyhnutný nielen pre krvotvorné procesy, ale ovplyvňuje aj správny rast nechtov.

Najviac tohto vitamínu obsahujú obličky a pečeň (teľacia, hovädzia, hydinová), ryby, morské plody, vajcia a mliečne výrobky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci zbytočne platia veľa za vodu. Stačí urobiť trik pri splachovaní

Biele škvrny na nechtoch – čo naznačujú?

Biele škvrny na nechtoch sú inak známe ako leukonychia. Malé biele lézie môžu pokrývať celý necht alebo jeho časť. Ich príčina nie je úplne známa. Môžu byť spôsobené úrazom, nedostatkom zinku alebo majú genetický základ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *