Medvede majú teraz ruju. Schádzajú k miestam, kde chodia ľudia

medved scaled
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Medvede sú počas jarnej ruje mimoriadne aktívne a čoraz častejšie sa objavujú v blízkosti ľudských sídiel. Situácia vyvoláva obavy nielen u miestnych obyvateľov, ale aj u návštevníkov turisticky atraktívnych oblastí ako Liptov, Orava či okolie Žiliny. Zásahové tímy naprieč Slovenskom preto zintenzívnili monitorovanie a preventívne opatrenia.

Jar je obdobím, keď medvede vstupujú do obdobia ruje – samce vyhľadávajú samice, zatiaľ čo samice s mláďatami hľadajú bezpečné prostredie s dostatkom potravy. Zvýšený pohyb týchto šeliem znamená, že ich možno stretnúť aj počas denného svetla, čo zvyšuje riziko stretu s človekom.

Príkladom je nedávny incident v skanzene v Pribyline, kde návštevníci zazreli medveďa počas dňa. Objekt bol následne z preventívnych dôvodov uzatvorený a zasahovala armáda, ktorá medveďa eliminovala. Podobné prípady zaznamenali aj v iných oblastiach stredného a severného Slovenska, čo viedlo k zvýšenej aktivite zásahových tímov.

„Zaznamenali sme prípad, keď mamička s kočíkom nahlásila výskyt medveďa pri potoku. Pravdepodobne sa bol napiť vody,“ uviedol pre STVR vedúci Zásahového tímu Marián Chabada.

Preventívne opatrenia: Fotopasce, plašičky, ohradníky

Na miestach, kde bol výskyt medveďov opakovane zaznamenaný, inštalujú pracovníci zásahových tímov fotopasce. Tie sa aktivujú pohybom a v pravidelných intervaloch zachytávajú snímky. Ich cieľom je identifikovať konkrétne jedince, ktoré môžu byť nebezpečné.

Okrem fotopascí sa v teréne používajú aj rôzne typy plašičiek a elektrické ohradníky, ktoré majú zabrániť prenikaniu medveďov do blízkosti domov a fariem.

Odporúčania pre verejnosť: Pohyb len po značených trasách

Odborníci upozorňujú, že je mimoriadne dôležité dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Turisti by sa mali pohybovať výlučne po vyznačených chodníkoch a vyhýbať sa zarasteným oblastiam, kde sa môžu medvede ukrývať. V prípade nečakaného stretu s medveďom je dôležité zachovať pokoj a konať uvážene.

„Pokúsiť sa od toho medveďa, pokiaľ ho vidí na dlhšiu vzdialenosť, pomaly, potichu vzdialiť tým smerom, ktorým prišiel a predísť konfliktu, aby sa nedostal do tesnej blízkosti,“ dodal Chabada.

Každý stret s medveďom by mal byť bezodkladne nahlásený príslušným úradom, čím sa môže predísť ďalším rizikovým situáciám.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *