Mesto, ktoré poznala celá Európa: Ako sa Banská Bystrica preslávila v 16. storočí

banska bystrica
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

  • V 16. storočí bola Banská Bystrica jedným z najbohatších miest v Uhorsku.
  • Preslávila sa vďaka obchodu s meďou, ktorý siahal od Nemecka až po Taliansko.
  • Za jej rozmachom stáli Thurzovci a Fuggerovci – bohatí podnikatelia z Uhorska a Nemecka.
  • Mesto bolo známe aj pod nemeckým názvom Neusohl.
  • Legenda hovorí o tajnom tuneli z námestia, ktorým mala unikať meď pred daňovými kontrolami.
banska bystrica

Medené srdce Európy

V čase, keď sa Európou šírila reformácia a španielske lode privážali zlato z Ameriky, v srdci Slovenska rástlo mesto, ktoré hrdo stálo na vlastnom bohatstve – na medi. Banská Bystrica, známa vtedy aj ako Neusohl, bola v 16. storočí jedným z najdôležitejších banských a obchodných centier v celom Uhorsku.

Thurzo a Fugger – slovenský startup s nemeckým kapitálom

Za bystrickým úspechom stáli dve mená: Thurzo a Fugger. Thurzovci boli bohatí uhorskí podnikatelia, ktorí spojili sily s Fuggerovcami – bankárskym rodom z nemeckého Augsburgu. Spolu založili unikátnu obchodnú spoločnosť, ktorá v tom čase fungovala takmer ako moderný nadnárodný podnik.

Ich cieľ bol jasný: vyťažiť z bohatých stredoslovenských baní čo najviac medi, spracovať ju a predať po celej Európe. A podarilo sa. Meď z Banskej Bystrice sa používala na výrobu mincí, zbraní aj luxusných predmetov. Mesto tak poznali v Nemecku, Taliansku, Poľsku i vo Francúzsku.

Život v meďou dýchnutom meste

V tom čase žilo v Banskej Bystrici okolo 4 000 až 5 000 ľudí. Muži pracovali v baniach, remeslách alebo obchodovali, ženy viedli domácnosti, starali sa o deti a pomáhali so spracovaním surovín. Sobášili sa mladí – ženy už v 16-17 rokoch – a deti prichádzali čoskoro.

Zatiaľ čo bohatí mešťania popíjali víno pri stole so škoricou a čiernym korením, bežní obyvatelia jedli jednoduchú kapustovú polievku, chlieb a kašu. Ale všetkých spájala pýcha na mesto, ktoré voňalo po mede a po medi.

ChatGPT Image 23. 5. 2025 21 59 25

🕳 Zaujímavá historka: Tajný tunel pod námestím?

Jedna z miestnych legiend hovorí, že pod historickým námestím v Banskej Bystrici viedol tajný tunel. Tento tunel vraj spojoval radnicu s baníckymi dielňami a slúžil na to, aby sa nezdokumentované kusy medi mohli previezť bez povolenia daňových úradníkov, ktorí chodievali z Viedne kontrolovať výnosy.

Či je to pravda, dodnes nikto presne nevie – no niektoré pivnice pod centrom mesta naznačujú, že podzemné chodby skutočne existovali. Možno v nich ešte stále drieme niektoré z meďou vykladaných tajomstiev minulosti.

Banská Bystrica nebola len mesto – bola značka

V 16. storočí by ste pri rozhovore s obchodníkom v Benátkach, minciarom v Krakove či bankárom v Augsburgu počuli meno Neusohl – a vedeli by, že ide o kvalitu, nerastné bohatstvo a obchodný dôvtip. Banská Bystrica bola malá, ale významná – skutočné medené srdce Európy.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *