Môže nás opáliť cez sklo v aute? Odborník odpovedá jasne

slnko 1

Je možné opaľovanie cez sklo? Na túto otázku existuje mnoho názorov. Aby nevznikli ďalšie pochybnosti, odkážeme na slová fyzika, ktorý odpovedá na titulnú otázku. Jeho slová dávajú veľa podnetov na zamyslenie.

Niektorí sú presvedčení, že opaľovanie cez sklo je možné, iní zasa o opaku. Ako to teda vyzerá v praxi? Nuž, opaľovanie cez sklo je možné, ale v trochu inej miere, ako si všetci myslia. V závislosti od toho, či slnko dopadá na telo cez okno doma alebo v aute, bude intenzita opálenia rôzna.

Opaľovanie cez okno auta – je to možné?

Ak sa vystavíte slnečným lúčom cez okno na dlhší čas, môžete sa opáliť. Nebude to také efektné opálenie ako po dni strávenom pri bazéne, ale vaša pokožka môže byť aj tak trochu začervenaná.

Pri cestovaní autom je svetlo prechádzajúce cez čelné sklo silne filtrované, takže opálenie nie je také účinné. Filter blokuje UVB žiarenie, ktoré je zodpovedné za zhnednutie pokožky, ale zároveň prepúšťa UVA žiarenie, ktoré vedie k poškodeniu pokožky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dávate si kávu s mliekom a cukrom? Pozrite sa, čo vám to robí s telom

„UVA lúče prispievajú k starnutiu pokožky a môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny kože. Preto by sme mali prijať ochranné opatrenia, aj keď sedíme v aute,“ – píše Andrew, majiteľ blogu „czy-mozna.co.uk“.

Opaľovanie sa doma cez sklo. Má to nejaký účinok?

Slnko prenikajúce cez okenné sklo sa tiež o niečo znižuje. Priepustnosť svetla sa začne znižovať, ale časť z neho stále preniká dovnútra. Hoci to necítime, slnečné lúče majú silný vplyv na pokožku a spôsobujú jej veľké škody.

„Dá sa predpokladať, že jedno okenné sklo pôsobí ako ochrana proti slnečnému žiareniu s faktorom SPF približne 20 – 40, to znamená, že toľkokrát sa zníži intenzita „opaľovacieho“ ultrafialového žiarenia prechádzajúceho cez sklo.“ – potvrdzuje Piotr Wasylczyk z univerzitnej webovej stránky „askfizyka.fuw.edu.pl“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je možné sa predávkovať vodou? Odpoveď vás možno prekvapí

Opaľovanie a účinky slnka na pokožku

Opálenie cez sklo je možné, ale účinky sú oveľa menej viditeľné. Hoci pokožka nezhnedne, UVA lúče stále pôsobia na telo a môžu spôsobiť veľké škody. Či už ste v aute alebo v obývačke – každý deň sa natierajte opaľovacím krémom. Slnko je jedným z hlavných faktorov predčasného starnutia a kožných ochorení.

Najlepšie opaľovacie krémy sú tie s ochranným faktorom SPF 50, ktoré sa oplatí nanášať na celé telo vrátane tváre. Je dôležité pamätať na to, že opaľovacie krémy sa musia nanášať každých niekoľko hodín, aby mali možnosť pokožku správne chrániť. V súčasnosti je na trhu k dispozícii veľa krémov za atraktívne ceny, preto sa oplatí zvážiť investíciu do takejto kozmetiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *