Slovensko čelí výraznému nárastu prípadov čierneho kašľa. Od začiatku roka bolo hlásených už 1000 prípadov, pričom minulý rok ich bolo 7000 za celý rok. Ochorenie si najnovšie vyžiadalo aj tragickú obeť – niekoľkotýždňové bábätko z Banskobystrického kraja podľahlo infekcii. Ide o prvé úmrtie na čierny kašeľ v krajine od roku 2019. Informujú o tom tvnvoviny.sk
Najohrozenejšie sú malé deti a mladí dospelí
Čierny kašeľ, známy aj ako divý kašeľ, je vysoko infekčné bakteriálne ochorenie postihujúce dýchacie cesty. Najzraniteľnejšou skupinou sú dojčatá do jedného roka, ktoré si môžu vytvoriť imunitu len vtedy, ak bola ich matka proti ochoreniu očkovaná.
Podľa odborníkov sú však medzi nakazenými aj staršie deti a mladí dospelí. Najviac pacientov tvoria 11- až 12-ročné deti, ktoré ešte neboli preočkované, a mladí ľudia vo veku 20 až 25 rokov. U starších pacientov, ktorí absolvovali viacero očkovacích dávok, má ochorenie miernejší priebeh.
Nedostatok vakcín komplikuje situáciu
Odborníci pripomínajú, že preočkovanie v dospelosti sa odporúča každých 15 rokov, pričom osoby, ktoré pracujú s malými deťmi, by mali absolvovať očkovanie každých 10 rokov. Problémom však zostáva častý výpadok vakcín, čo spôsobuje dlhé čakacie doby pre pacientov.
Príznaky a prevencia
Začiatok ochorenia často pripomína bežnú nádchu – pacienti pociťujú kýchanie, výtok z nosa, miernu horúčku a suchý kašeľ. Po dvoch týždňoch sa však kašeľ stáva intenzívnejším, objavujú sa záchvaty dusivého kašľa, ktoré môžu viesť k vracaniu. Charakteristickým znakom je hlasný, namáhavý vdych pripomínajúci zvuk kikiríkania.
Keďže čierny kašeľ sa šíri vzduchom, najúčinnejšou ochranou zostáva očkovanie. Odborníci varujú, že najzávažnejšie prípady sa vyskytujú u nezaočkovaných detí alebo u tých, ktorých matky očkovanie neabsolvovali. Komplikácie môžu zahŕňať pneumóniu, encefalopatiu, záchvaty a v najhoršom prípade smrť.