Na slovenských cestách sa v posledných mesiacoch začínajú objavovať nové dopravné značenia, ktoré menia zaužívané pravidlá a môžu predstavovať výzvu aj pre skúsených vodičov. Píše o tom portál regiony.sk a tvnoviny.sk
Cieľom týchto zmien je zlepšiť plynulosť a bezpečnosť dopravy, no zároveň vyvolávajú vlnu otázok a obáv. O novom značení sa už diskutuje nielen medzi vodičmi, ale aj medzi odborníkmi a predstaviteľmi miestnych samospráv.
Zmena čiarovania: Čo sa mení?
Jedným z najvýraznejších prvkov nového značenia je prečiarovanie jazdných pruhov. Napríklad na trase medzi Bratislavou a Záhorskou Bystricou sa namiesto dvoch pruhov objavili striedavo dva alebo tri pruhy, pričom na určitých miestach pribudol aj vyhradený autobusový pruh. Dopravní analytici vysvetľujú, že cieľom je zvýšiť efektivitu verejnej dopravy a motivovať viac ľudí využívať autobusy.
„Vyhradené pruhy pre autobusy sú navrhnuté tak, aby znížili meškania a umožnili rýchlejší presun cestujúcich verejnou dopravou,“ uviedol dopravný analytik Alexander Štefuca. Podľa neho má autobus na miestach s vyhradeným pruhom prednosť, a to aj v situáciách, keď vychádza z vyhradeného pruhu späť do premávky.
Nové smerové šípky: Dôraz na zrozumiteľnosť či zmätočnosť?
Ďalšou novinkou sú smerové šípky rôznej veľkosti, ktoré sa už objavili na viacerých úsekoch v Bratislave. Kým doterajšie šípky mali štandardnú dĺžku 5 metrov, nové sú o polovicu kratšie a doplnené nápismi ako „BUS“ alebo symbolmi pre cyklistov.
Hlavné mesto vysvetľuje, že tento systém má pomôcť jasnejšie rozlíšiť pravidlá pre rôzne skupiny účastníkov cestnej premávky. „Malé šípky s nápisom BUS či cyklo naznačujú smer určený výhradne pre vozidlá MHD alebo bicykle. Veľké šípky naopak slúžia pre všetky ostatné vozidlá,“ uvádza magistrát Bratislavy.
Tieto zmeny majú zabezpečiť lepšiu organizáciu dopravy v križovatkách a ich okolí. Napriek dobrým úmyslom mnohí vodiči tieto novinky vnímajú ako nejasné alebo rušivé.
Názory vodičov a reakcie odborníkov
Niektorí vodiči kritizujú nové značenia ako komplikované. „Teraz namiesto sledovania premávky musím skúmať veľkosť šípky a rozmýšľať, či sa týka mňa,“ komentoval obyvateľ Bratislavy.
Iní sa obávajú, že nové prvky na vozovkách môžu zvyšovať riziko nehôd, najmä pre vodičov, ktorí sa nevedia rýchlo zorientovať. Ministerstvo vnútra však zdôrazňuje, že ide o systém inšpirovaný zahraničnou praxou, ktorá už preukázala svoju efektivitu.
„Tento systém má za cieľ jasne odlíšiť povolené smery jazdy pre rôzne typy vozidiel, najmä za zníženej viditeľnosti,“ vysvetlil hovorca ministerstva Matej Neumann.
Budúcnosť nového značenia
Zmeny v dopravnom značení sa nebudú týkať len hlavného mesta. Postupne budú zavádzané aj v ďalších mestách a obciach, kde je vysoká hustota zmiešanej dopravy. Podľa odborníkov si však adaptácia na nové pravidlá vyžaduje čas a trpezlivosť zo strany všetkých účastníkov cestnej premávky.
V skratke
- Novinky: Na slovenských cestách pribúdajú nové značenia, vrátane vyhradených autobusových pruhov a smerových šípok rôznych veľkostí.
- Ciele: Zlepšenie plynulosti dopravy, zvýšenie preferencie verejnej dopravy a lepšia orientácia na cestách.
- Kritika: Mnohí vodiči považujú zmeny za nejasné a mätúce.
- Budúcnosť: Nové značenia sa postupne rozšíria do ďalších častí Slovenska.