V súvislosti s eskaláciou vojenského konfliktu na Ukrajine a narastajúcimi geopolitickými hrozbami podnikajú viaceré európske krajiny kroky na zvýšenie pripravenosti svojich obyvateľov. Informuje o tom portál TN.cz
Niektoré štáty, ako Nórsko a Švédsko, už rozoslali svojim občanom informačné brožúry s pokynmi na zvládnutie vojnových situácií. Podobné iniciatívy sú aktuálne v príprave aj v Českej republike.
Česká republika neostáva pozadu
Ministerstvo obrany ČR potvrdilo, že otázka pripravenosti obyvateľstva na krízové situácie je súčasťou dlhodobého programu s názvom Príprava občanov k obrane štátu (POKOS). Tento program má za cieľ edukovať verejnosť o správnom postupe v prípade vojenského ohrozenia. „Pracujeme na novej koncepcii POKOS pre roky 2024 až 2030, ktorá zahŕňa aj strategickú komunikáciu s verejnosťou. Pripravujeme sériu informačných materiálov zameraných na zapojenie občanov do obrany a na riešenie vojenských kríz,“ uviedla Simona Cigánková, hovorkyňa ministerstva obrany pre TN.cz
Hoci konkrétny obsah ani forma plánovaných materiálov zatiaľ neboli špecifikované, zameranie bude jasne smerovať na zvýšenie povedomia verejnosti o ich úlohe v krízových situáciách.
Hasiči ako prvý zdroj informácií
Dôležitú úlohu pri informovaní obyvateľov zohrávajú aj hasiči, ktorí poskytujú pokyny na okamžité bezpečnostné opatrenia. „Po zaznení varovného signálu ‚Všeobecná výstraha‘ je potrebné sa čo najrýchlejšie ukryť v najbližšej budove, tuneli alebo metru. Ideálnym miestom sú suterénne alebo pivničné priestory,“ uvádzajú hasiči na svojich oficiálnych stránkach, uvádza TN.cz
Pre jednoduchšiu orientáciu je na ich webe k dispozícii interaktívna mapa s označením verejných úkrytov po celej krajine. Najväčšiu koncentráciu týchto priestorov má hlavné mesto Praha. Používateľ si kliknutím na konkrétny úkryt môže prezrieť podrobnosti o jeho kapacite, stave a špecifikách.
Európske trendy ako inšpirácia
Podobné opatrenia prijaté v severských krajinách môžu slúžiť ako inšpirácia aj pre Slovensko či Českú republiku. Napríklad švédske brožúry obsahujú praktické rady o zásobovaní potravinami, identifikácii bezpečných miest a spôsoboch ochrany pred chemickými či biologickými útokmi. Nórsko sa zase zameriava na digitálnu formu informácií dostupnú prostredníctvom vládnych portálov a mobilných aplikácií.
V skratke:
- Česká republika pripravuje edukačné materiály pre obyvateľov v rámci programu POKOS.
- Hasiči už teraz poskytujú pokyny na bezpečné ukrytie a ponúkajú interaktívnu mapu verejných úkrytov.
- Severské štáty ako Švédsko a Nórsko už aktívne informujú občanov o postupe v krízových situáciách, čo môže byť inšpiráciou pre ďalšie krajiny.