Nad Havajom sa objavili zvláštne laserové lúče vo vesmíre

Untitled 3 1

Koncom januára sa nad ostrovom Havaj objavilo záhadné divadlo: oblohu nakrátko preskenovali zelené laserové lúče. Čo sa za tým skrýva?

Vyzeralo to ako scéna zo sci-fi filmu: 28. januára sa na zamračenej nočnej oblohe na Havaji na zlomok sekundy objavili zelené laserové lúče. Tak rýchlo, ako sa objavili, aj zmizli.

To, že ich teraz môže vidieť každý, je zásluhou živého prenosu z teleskopu Subaru na sopke Mauna Kea. Permanentne vysiela nočnú oblohu naživo na internete – a v tú noc náhodou zaznamenala kaskádu laserových lúčov.

Technici na teleskope spomalili sekvenciu lúčov a krátky klip zverejnili na internete.

To, čo je tam vidieť, však nie je prieskumný útok mimozemského druhu – ale laserové lúče skutočne pochádzajú z vesmíru.

Technici mali najprv podozrenie, že lúče pochádzajú z prístroja na satelite ICESat-2/43613 spoločnosti Nasa a jeho skenera Atlas. Nasa ho používa na meranie povrchu Zeme. Informovali o tom rôzne médiá, napríklad Frankfurter Rundschau alebo Hessische/Niedersächsische Allgemeine.

Čínsky satelit pravdepodobne zodpovedný za lúče na oblohe

Ako vysvetľujú technici Subaru na svojom kanáli YouTube, tento predpoklad bol v skutočnosti nesprávny: Kontaktoval ich vedec spoločnosti Nasa pracujúci na projekte Atlas a vysvetlil im, že to nemôžu byť lúče z družice ICESat-2/43613.

Jeho kolega analyzoval uhol lúčov a porovnal ich s inými satelitmi s podobnými prístrojmi. Podľa toho je najpravdepodobnejším zdrojom čínsky satelit Daqi-1/AEMS, ktorého prístroj ACDL – tiež merací laser – je zodpovedný za lúče.

V každom prípade je to mimoriadne vzácny a pôsobivý pohľad, ktorý je však úplne neškodný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *