Najväčšia raketa Starship po štarte celá vybuchla

Untitled 8 1

Obrovský dopravný systém Starship spoločnosti SpaceX sa vo štvrtok na druhý pokus vydal na svoj prvý let. Raketa však krátko po štarte explodovala. K poruche došlo pri pokuse oddeliť kozmickú loď od nosnej rakety.

„Štyri minúty po štarte bola raketa násilne zničená. K oddeleniu vesmírnej lode od rakety Super Heavy nedošlo. Hoci sa zdá, že ide o úplnú poruchu, nie je to tak. Zostava letela po prvýkrát. Prešla jedným z kritických momentov, max Q (bod, v ktorom atmosférický let vesmírnej rakety dosiahne maximálny dynamický tlak – pozn. red.), hoci so zlyhaním niekoľkých motorov Raptor. Tímy sa majú aj z tohto čo učiť. Tešme sa na ďalšie skúšobné štarty,“ zhrnul na Twitteri Michal Václavík, odborník na kozmonautiku z Českej kozmickej kancelárie a Fakulty strojníckej ČVUT v Prahe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Išlo o vôbec prvý letový test tejto zostavy. Malo ísť o tzv. transatmosférický let, čo znamená, že nejde o let na obežnú dráhu.

Zostava Starship sa skladala z obrovskej nosnej rakety Super Heavy a druhého stupňa, kozmickej lode Starship. Pri testovacom lete spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska používa konkrétne prototypy Booster 7 a Ship 24.

Hoci oba stupne majú byť v budúcnosti opakovane použiteľné, súčasný test má byť ich jediným letom. Namiesto riadeného pristátia známeho pri iných prvých stupňoch SpaceX – Falcon 9 a Falcon Heavy – oba dopadnú do oceánu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *