Hustý a zelený trávnik je snom mnohých záhradkárov. Aby ste sa však mohli tešiť zo zdravého a udržiavaného trávnika, musíte venovať veľkú pozornosť jeho vzhľadu. Jednoduché chyby spôsobia, že steblá budú suché a nevzhľadné. Ako správne kosiť trávu? Skontrolujte, či to robíte správne.
Kosenie trávnika: ako to robiť správne?
Niektorí ľudia ju milujú, iní ju nenávidia. Kosenie trávnika je však povinnosť, ktorú si nemôže dovoliť vynechať žiadny majiteľ záhrady. Kosenie trávnika je povinnosť, ktorú je potrebné vykonávať pravidelne počas celej sezóny. Závisí od nej stav trávnika a jeho atraktívny vzhľad.
Kedy sa má trávnik kosiť prvýkrát?
Prvýkrát pokoste nový trávnik, keď sú steblá vysoké približne 8 – 10 cm. Pokoste ho len o 1 – 1,5 cm a urobte to dvakrát alebo trikrát. Potom je dobré kosiť trávnik častejšie a kosiť o niečo menej.
Kosenie trávy: Ako často?
Ak chcete mať zelený, dobre udržiavaný trávnik, je dobré kosiť trávu raz týždenne. Najdôležitejšie je nenechať ležať prerastené steblá trávy.
V akom dennom čase je najlepšie kosiť trávu?
Najlepší čas na kosenie trávnika je ráno, večer alebo neskoro popoludní. Vtedy sú totiž rastliny najodolnejšie a najnáchylnejšie na strihanie. Najmä počas vlny horúčav sa zamerajte na to, aby ste trávnik kosili skoro ráno.
Ako kosíte trávnik? Najčastejšie chyby
Záhradkári, ktorí sa chcú tešiť zo zeleného a hustého trávnika, by mali mať na pamäti niekoľko základných pravidiel, ktoré sa vzťahujú na jeho kosenie.
- Nekoste trávu príliš nakrátko len preto, aby ste si ušetrili prácu a mohli ju kosiť menej často. Príliš krátke steblá budú náchylnejšie nielen na slnko, ale aj na huby. Správna dĺžka pokosenej trávy je približne 7 – 8 centimetrov.
- Nekoste trávu každý deň. Kosenie raz týždenne bude úplne postačujúce.
- Začnite kosiť od okraja trávnika a postupne sa prepracujte do stredu. Kosenie s presahom – prechádzaním kolesa kosačky cez pokosenú plochu trávnika. Takto dôkladne pokosíte trávu na celom trávniku.
- Koste v smere kolmom na predchádzajúce kosenie.
- Ak ste trávu nekosili dlhší čas, pokoste ju na požadovanú výšku v dvoch alebo dokonca troch koseniach s odstupom niekoľkých dní.
- Nekoste mokrú trávu. Mokré steblá sa totiž môžu pri mechanickom kosení zhlukovať.
- Udržujte ostré nože kosačky. Ak sú otupené, namiesto toho, aby strihali steblá, budú ich ťahať a nerovné okraje môžu zožltnúť a zaschnúť.