Nekupujte cesnak v obchode. Vypestujte si ho sami v kvetináči

pestovat cesnak doma
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Cesnak je neodmysliteľnou súčasťou kuchyne a obľúbenou prísadou v mnohých pokrmoch. Od polievok až po omáčky – jeho výrazná chuť zvýrazňuje mnohé jedlá a dodáva im charakter. Okrem svojej nenahraditeľnej chuti však cesnak patrí medzi najprospešnejšie prírodné „lieky,“ ktoré si môžete vypestovať aj sami. Prečo mu odborníci venujú toľko pozornosti a aké sú najlepšie postupy na pestovanie vlastného cesnaku priamo doma?

Cesnak a jeho pozitívny vplyv na zdravie

Mnohé štúdie potvrdzujú, že cesnak má schopnosť prirodzene znižovať hladinu cholesterolu, regulovať krvný tlak a dokonca aj podporovať imunitný systém. Obsahuje látku nazývanú alicín, ktorá má silné antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Tento zázračný účinok však prichádza s jediným malým mínusom – typickým výrazným zápachom, ktorý cesnak po konzumácii zanecháva.

cesnakova voda

Pestovanie cesnaku: Slovenský vs. dovoz

Na pultoch obchodov sa dnes najčastejšie stretneme s čínskym cesnakom, ktorý však podľa mnohých nemá takú výraznú chuť ako domáca odroda. Slovenský cesnak býva často drahší a menej dostupný, čo ľudí motivuje k vlastnému pestovaniu. A čo je výborné? Cesnak je nenáročný na pestovanie a môže sa pestovať nielen v záhrade, ale dokonca aj v kvetináčoch – napríklad na balkóne či okennom parapete.

Ako na pestovanie cesnaku v kvetináči

Ak vás láka myšlienka vlastného cesnaku, zasaďte ho hneď na jar. Na pestovanie si pripravte hlboký kvetináč a naplňte ho zeminou so zmesou piesku. Každý strúčik pred výsadbou ošúpte a ošetrite špeciálnym moridlom, aby bol chránený pred škodcami. Na výsadbu vyberte strúčiky, ktoré sú v dobrom stave, vložte ich do hĺbky približne 5 cm a medzi nimi nechajte aspoň 10 cm.

Tip pre pestovateľov – kvetináč či debničku môžete ozdobiť ihličnatými vetvičkami, ktoré cesnaku pridajú ozdobný efekt a zároveň ho ochránia pred chladom. Výhonky sa začnú objavovať na jar, ale ak spozorujete žlté listy, rastliny potrebujú živiny a je dobré im dopriať pravidelné hnojenie.

cesnak 1

Starostlivosť a zber

Cesnak potrebuje dostatok svetla – približne 6 až 8 hodín denne. Ak kvetináč umiestnite na slnečné miesto, rast bude rýchlejší a zdravší. Keď listy začnú v lete žltnúť a hlavičky cesnaku zmäknú, nastáva ideálny čas na zber. Hlavičky potom nechajte dôkladne vysušiť a uskladnite ich na suchom, chladnom mieste.

V skratke

Cesnak nie je len základnou bylinkou, ktorá obohacuje naše jedlá, ale aj prírodným liekom s množstvom zdravotných výhod. Vďaka možnosti pestovania v kvetináči si môžeme dopriať čerstvý cesnak priamo z vlastného parapetu alebo balkóna. Stačí dodržať pár jednoduchých krokov, dbať na pravidelné hnojenie a dostatok svetla – a čerstvý domáci cesnak môže byť čoskoro aj vo vašej kuchyni.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *