Nemecko zvažuje deportáciu nelegálnych migrantov do Rwandy. Berlín hľadá opatrenia, ktoré by mohli obmedziť počet prichádzajúcich migrantov. Návrh ministra pre migračné dohody nasleduje po udalostiach v Solingene, keď pri útoku nožom zahynuli traja ľudia a štyria boli vážne zranení.
Osobitný zástupca nemeckej vlády pre migračné dohody Joachim Stamp navrhol deportáciu migrantov, ktorí sa dostanú do Európskej únie nelegálne cez jej hranicu s Bieloruskom, do Rwandy . Stamp dal jasne najavo, že sa vyjadruje ako politik FDP, a nie vo svojej vládnej funkcii, napísal portál denníka Welt.
Nemecko: Vládny predstaviteľ vyzýva na posielanie nelegálnych migrantov do Rwandy
Komisár EÚ uviedol, že EÚ by mohla využiť existujúce azylové kapacity v Rwande , ktoré boli pôvodne určené pre plán Spojeného kráľovstva na rok 2022 na posielanie nelegálnych migrantov do tejto východoafrickej krajiny. Britský plán v júli zamietla nová vláda Keira Starmera, pripomenula agentúra Reuters.
Stamp, uviedol v podcaste Table.Briefings, že teraz by sa mohol uskutočniť pokus „využiť tamojšie možnosti, ktoré boli pôvodne pripravené pre túto dohodu s Britmi“. Avšak pod záštitou agentúry OSN pre utečencov UNHCR, „ktorá by potom vykonávala postupy“. – To je zásadný rozdiel oproti dohode, ktorú chcelo Spojené kráľovstvo uzavrieť s Rwandou.
Komisár považuje svoj model za spôsob, ako čeliť „hybridnej vojne“ ruských a bieloruských diktátorov Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka, ktorí „zámerne posielajú migrantov cez východnú hranicu Európskej únie“. „Znamenalo by to, že Putinova a Lukašenkova propaganda by už nepriťahovala Iračanov, Sýrčanov a Afgancov (…)“ – zhodnotil.
Nemecký minister chce sprísniť migračnú politiku. Poukázal na Rwandu
– „Môj návrh by bol, aby sme teraz povedali, že sa zameriavame na túto skupinu,“ vyhlásil Stamp. Ide o približne 10 000 ľudí ročne. – A ak by sa nám podarilo nájsť tretiu krajinu, bolo by to skvelé. Momentálne sa nám nikto nehlási, s výnimkou Rwandy,‘ dodal.
Zdôraznil, že by si to vyžadovalo právne zmeny. Problémom v súčasnosti je, že do bezpečných tretích krajín môžu byť privezení len ľudia, ktorí majú tzv. spájajúci prvok – napríklad príbuzní. Podľa politika by sa to malo zrušiť.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v júni prisľúbil spolkovým krajinám, že budú ďalej skúmať možné modely azylových konaní v krajinách mimo EÚ a do decembra predložia konkrétne výsledky. Scholz zároveň vyvrátil očakávania, že by to mohlo viesť k výraznému zníženiu počtu žiadostí o azyl, pripomenul „Welt“
Následky útoku v nemeckom Solingene. Začali sa deportácie
Nemecko obnovilo deportácie osôb ohrozujúcich bezpečnosť krajiny do Afganistanu. Prvý let oznámila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, ktorá tlmočila, že deportovaných bolo 28 zločincov.
Každý z deportovaných mal dostať tisíc eur. Počas letu bol na palube prítomný aj lekár. „Der Spiegel“ odhaduje, že let s deportovanými je priamym dôsledkom sprísnenia azylovej politiky po útoku v Solingene.
K útoku v Solingene došlo 23. augusta počas festivalu. Zahynuli pri ňom traja ľudia a štyria boli vážne zranení. Služby najprv zadržali 15-ročného mladíka a potom vtrhli do jedného z utečeneckých centier, kde zajali 26-ročného sýrskeho štátneho príslušníka.