Nemecko chce poslať migrantov preč z krajiny. Sem ich chcú odviezť

migracna kriza 2023

Nemecko zvažuje deportáciu nelegálnych migrantov do Rwandy. Berlín hľadá opatrenia, ktoré by mohli obmedziť počet prichádzajúcich migrantov. Návrh ministra pre migračné dohody nasleduje po udalostiach v Solingene, keď pri útoku nožom zahynuli traja ľudia a štyria boli vážne zranení.

Osobitný zástupca nemeckej vlády pre migračné dohody Joachim Stamp navrhol deportáciu migrantov, ktorí sa dostanú do Európskej únie nelegálne cez jej hranicu s Bieloruskom, do Rwandy . Stamp dal jasne najavo, že sa vyjadruje ako politik FDP, a nie vo svojej vládnej funkcii, napísal portál denníka Welt.

Nemecko: Vládny predstaviteľ vyzýva na posielanie nelegálnych migrantov do Rwandy

Komisár EÚ uviedol, že EÚ by mohla využiť existujúce azylové kapacity v Rwande , ktoré boli pôvodne určené pre plán Spojeného kráľovstva na rok 2022 na posielanie nelegálnych migrantov do tejto východoafrickej krajiny. Britský plán v júli zamietla nová vláda Keira Starmera, pripomenula agentúra Reuters.

Stamp, uviedol v podcaste Table.Briefings, že teraz by sa mohol uskutočniť pokus „využiť tamojšie možnosti, ktoré boli pôvodne pripravené pre túto dohodu s Britmi“. Avšak pod záštitou agentúry OSN pre utečencov UNHCR, „ktorá by potom vykonávala postupy“. – To je zásadný rozdiel oproti dohode, ktorú chcelo Spojené kráľovstvo uzavrieť s Rwandou.

Nezabudnite pozrieť toto:  Veľký tlak na Zelenského. Hovorí sa o prijatí Putinových podmienok

Komisár považuje svoj model za spôsob, ako čeliť „hybridnej vojne“ ruských a bieloruských diktátorov Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka, ktorí „zámerne posielajú migrantov cez východnú hranicu Európskej únie“. „Znamenalo by to, že Putinova a Lukašenkova propaganda by už nepriťahovala Iračanov, Sýrčanov a Afgancov (…)“ – zhodnotil.

Nemecký minister chce sprísniť migračnú politiku. Poukázal na Rwandu

– „Môj návrh by bol, aby sme teraz povedali, že sa zameriavame na túto skupinu,“ vyhlásil Stamp. Ide o približne 10 000 ľudí ročne. – A ak by sa nám podarilo nájsť tretiu krajinu, bolo by to skvelé. Momentálne sa nám nikto nehlási, s výnimkou Rwandy,‘ dodal.

Zdôraznil, že by si to vyžadovalo právne zmeny. Problémom v súčasnosti je, že do bezpečných tretích krajín môžu byť privezení len ľudia, ktorí majú tzv. spájajúci prvok – napríklad príbuzní. Podľa politika by sa to malo zrušiť.

Nezabudnite pozrieť toto:  Putin chcel na Ukrajinu hodiť jadrovú bombu. Zničí potom USA úplne Rusko?

Nemecký kancelár Olaf Scholz v júni prisľúbil spolkovým krajinám, že budú ďalej skúmať možné modely azylových konaní v krajinách mimo EÚ a do decembra predložia konkrétne výsledky. Scholz zároveň vyvrátil očakávania, že by to mohlo viesť k výraznému zníženiu počtu žiadostí o azyl, pripomenul „Welt“

Následky útoku v nemeckom Solingene. Začali sa deportácie

Nemecko obnovilo deportácie osôb ohrozujúcich bezpečnosť krajiny do Afganistanu. Prvý let oznámila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, ktorá tlmočila, že deportovaných bolo 28 zločincov.

Každý z deportovaných mal dostať tisíc eur. Počas letu bol na palube prítomný aj lekár. „Der Spiegel“ odhaduje, že let s deportovanými je priamym dôsledkom sprísnenia azylovej politiky po útoku v Solingene.

K útoku v Solingene došlo 23. augusta počas festivalu. Zahynuli pri ňom traja ľudia a štyria boli vážne zranení. Služby najprv zadržali 15-ročného mladíka a potom vtrhli do jedného z utečeneckých centier, kde zajali 26-ročného sýrskeho štátneho príslušníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *