Nesaďte tieto rastliny vedľa reďkovky. Naopak, tieto jej pomôžu v raste

redkovka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Reďkovka patrí medzi najobľúbenejšie plodiny slovenských záhradkárov. Je rýchlo rastúca, odolná a ideálna aj pre začiatočníkov.

Stačí pár týždňov a môžete sa tešiť na prvú úrodu. No hoci sa reďkovka javí ako nenáročná zelenina, výber rastlín v jej blízkosti zohráva kľúčovú úlohu. Nie všetko, čo v záhrade vyzerá nevinne, jej skutočne prospieva.

Ak zasadíte reďkovku vedľa nevhodných rastlín, môže sa stať, že korene budú zakrpatené, úroda chudobná a rast spomalený. Ktoré rastliny by ste teda nemali sadiť v jej bezprostrednej blízkosti?

Rastliny z tej istej čeľade: Pozor na príbuzných

Reďkovka patrí do čeľade kapustovitých, rovnako ako kel, karfiol či kvaka. Mnohí si myslia, že podobné rastliny si budú navzájom prospievať, no opak je pravdou. Tieto druhy čerpajú z pôdy rovnaké živiny, a tak rýchlo vyčerpávajú pôdu. Navyše priťahujú rovnakých škodcov – napríklad molice alebo kvetárku kapustovú – a sú náchylné na podobné choroby.

Kapusta, brokolica, karfiol? Od reďkovky čo najďalej

Kapustovité druhy, ako brokolica, karfiol alebo kapusta, by ste mali sadiť čo najďalej od reďkovky. Sú silnými konkurentmi v boji o živiny a vodu, čo môže negatívne ovplyvniť vývoj koreňov reďkovky – tie potom zostávajú malé, zdeformované a chuťovo nevýrazné. Niektoré z týchto rastlín dokonca vylučujú do pôdy látky, ktoré bránia rastu iných druhov.

Strukoviny: Na oko neškodné, no pre reďkovku nevhodné

Aj keď hrach a fazuľa patria medzi bežné záhradné plodiny, v prípade reďkovky im vyhraďte iný záhon. Strukoviny totiž vylučujú látky, ktoré môžu spomaľovať rast koreňov reďkovky. Navyše ich silný koreňový systém uberá reďkovke životný priestor.

Niektoré bylinky a kvety môžu tiež škodiť

Pozor si dajte aj pri výbere byliniek a okrasných kvetov do spoločného záhona. Byliny s intenzívnou vôňou, ako napríklad yzop alebo niektoré druhy mäty, môžu nepriaznivo pôsobiť na rast reďkovky. Neodporúča sa ani výsadba v blízkosti okrasných kvetov ako smolnička alebo iberka, ktoré môžu tieniť mladým rastlinkám alebo im konkurovať v pôde.

Ktoré rastliny sú pre reďkovku vhodné?

Dobrou správou je, že existuje viacero rastlín, ktoré s reďkovkou vytvárajú harmonické spojenie. Medzi ideálnych susedov patria mrkva, cibuľa, šalát, červená repa či petržlen. Tieto druhy nielenže neprekážajú reďkovke v raste, ale často jej pomáhajú chrániť sa pred škodcami. Prekvapivo dobré výsledky prináša aj kombinácia reďkovky s jahodami či lesnými jahodami.

Ak chcete do záhrady vniesť aj trochu farebnej krásy, výbornou voľbou sú aksamietnice, nechtíky a kapucínky. Okrem estetického dojmu plnia aj praktickú funkciu – odpudzujú vošky a niektoré druhy háďatiek.

Premyslené kombinácie = zdravá úroda

Správne plánovanie výsadby je alfou a omegou úspešného pestovania. Reďkovka síce nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, no jej susedia v záhone môžu zásadne ovplyvniť, či sa z úrody budete tešiť, alebo skôr sklamaní pozerať na zemiaky namiesto šťavnatých reďkoviek. Vyhnite sa nevhodným kombináciám a doprajte tejto nenápadnej zelenine spoločnosť, v ktorej bude prekvitať.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *