Spojené štáty môžu okolo roku 2100 čeliť extrémnemu prírodnému javu, ktorý podľa odborníkov nemá v histórii obdobu. Viac ako 60 vedcov z rôznych oblastí varuje pred možným príchodom mimoriadne silného hurikánu – takzvanej „kategórie 6“, ktorá dnes oficiálne ani neexistuje.
Tento hypotetický hurikán, označovaný ako Danielle, by mohol zasiahnuť severovýchodné pobrežie USA, najmä oblasť New Yorku.
Podľa údajov zverejnených v knihe Kategória päť: Superbúrky a otepľujúce sa oceány, ktoré ich poháňajú, môže hurikán Danielle priniesť vetry s rýchlosťou nad 310 kilometrov za hodinu a vyvolať nárast hladiny mora o viac ako 7,5 metra. Takáto superbúrka by mala ničivé následky nielen na infraštruktúru, ale aj na životy desiatok tisíc ľudí.
Klimatická kríza ako motor superbúrok
Vedci upozorňujú, že extrémne hurikány ako Danielle nie sú len náhodnými javmi, ale priamym dôsledkom klimatických zmien spôsobených spaľovaním fosílnych palív. Nárast teploty oceánov a atmosféry zvyšuje množstvo energie dostupnej pre vznik a posilnenie tropických cyklón. V dôsledku toho môžeme v budúcnosti očakávať nielen častejšie, ale aj oveľa intenzívnejšie búrky.
New York ako epicentrum katastrofy
Hurikán Danielle by podľa modelových predpovedí mohol zasiahnuť New York podobnou trasou ako hurikán Sandy v roku 2012 – cez úzky prieliv medzi Staten Islandom a štvrťou Dyker Heights v Brooklyne. Na rozdiel od Sandy by však išlo o oveľa ničivejší jav.
Autori knihy varujú, že takáto superbúrka by mohla spôsobiť záplavy porovnateľné s tými, ktoré postihujú oblasti ako Bangladéš či India. Vietor by mohol poškodiť aj ikonické stavby, ako je Verrazzano-Narrows Bridge, ktorého konštrukcia by pravdepodobne nevydržala extrémne podmienky.
Záplavy by zasiahli centrum Manhattanu vrátane štvrtí Chinatown, Little Italy, SoHo a ďalších.
„Voda by prešla cez Tompkins Square Park až po SoHo, pričom by zaplavila infraštruktúru a zničila mestskú dopravu,“ uvádza autor knihy Porter Fox.
Počas dvoch dní, ktoré by hurikán trval, by mohol podľa najhorších scenárov prísť o život až 42-tisíc ľudí.
Ohrozené sú aj ďalšie mestá
Hrozba sa netýka len New Yorku. Podľa odborníkov sú vystavené riziku aj ďalšie pobrežné mestá, najmä tie v juhovýchodnej časti USA. Miami, ktoré už teraz čelí pravidelným záplavám, môže byť do konca tohto storočia úplne neobývateľné.
Autori štúdie apelujú na nutnosť znižovania emisií skleníkových plynov a prijatia zásadných klimatických opatrení. Bez nich hrozí, že sa podobné prírodné katastrofy stanú realitou už v najbližších desaťročiach.